Den za obnovu lesa

10.10.2019 | Lesy ČR

Díky klimatickým změnám a dlouhodobě trvajícímu suchu umírají lesy. Hlavně méně odolné jehličnaté stromy usychají nebo jsou napadeny kůrovcem a musí se vykácet. Situace začíná nabývat kalamitních rozměrů, proto se Lesy ČR rozhodly jednat. V jeden den, 19. října, může veřejnost ve všech krajích na dvanácti místech v zemi obnovit lesy postižené kůrovcovou kalamitou. Jedná se o největší akci svého druhu v historii státního podniku. Přijďte taky.


Státní podnik Lesy ČR představí na všech místech les, který už dnes sází místo uhynulých porostů. Je smíšený z několika desítek původních druhů českých dřevin, přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu, odolnější vůči škůdcům. Akce má široký záběr a je určena všem, kteří mají k vztah k přírodě a kterým není lhostejné, jaký les poroste příštím generacím. 

Lidé 19. října vysadí pod vedením lesníků a studentů lesnictví tisíce dřevin, uklidí vytěžené plochy a postaví oplocenky, které sazenice ochrání před zvěří. Nářadí bude k dispozici. Účastníky čekají autogramiády známých osobností, ukázky lesní techniky i práce v lese, lesní pedagogika a půjčovny kol.

Dorazí i zástupci místních samospráv, sportovci a osobnosti kulturního a společenského života. Lesy ČR do akce zapojí všechny své tradiční partnery, Klub českých turistů, Svaz lyžařů, Junák, dobrovolné hasiče, ale i Český svaz ochránců přírody nebo Český olympijský výbor a další.

Aktivní účast na Dni za obnovu lesa přislíbily i naše sportovní legendy, včetně olympijských vítězů. A tak se na můžeme těšit, že 19. října mezi sebou přivítáme zlaté olympijské medailisty, střelce Jana Kůrku, veslařku Mirku Knapkovou a hokejisty Jiřího Šlégra a Josefa Beránka.

Nejedná se však ani zdaleka o kompletní výčet slavných sportovců, protože našim lesům chtějí svou přítomností pomoci také další medailisté – lyžaři Květa Jeriová-Pecková a Václav Korunka, skokani na lyžích Jiří Malec a Pavel Ploc, veslař Zdeněk Pecka, atlet Tomáš Dvořák a další. Aktivně je v Den za obnovu lesa přijde podpořit i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Podrobnosti k celé akci najdete na webových stránkách Sázíme lesy nové generace

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy ČR

Zdroj foto: Pixabay

 Reklama

Reklama:

Filtryvody.cz

široký výběr a rychlé dodání, poradí vám
Filtry na pitnou vodu
Filtry na vodu