Jak doma docílit zdravé vánoční vůně?

17.12.2018 | Ekolist.cz

vůněMožná vás napadlo, že si svůj domov pěkně provoníte, když zapálíte vonnou svíci. Ale jak se dočtete v článku Máte rádi voné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí, vonné svíce nemusí být to pravé ořechové. Co se pak nabízí dál? Někomu může pěkně vonět třeba jedlová či borová větvička. Pokud vám vůně jehličí nestačí, můžete zkusit objevovat voňavý a pestrý svět esenciálních olejů.


Základní rada je prostá. Dbejte na to, aby šlo o skutečně 100% čisté esenciální (tzv. éterické) oleje, nikoli syntetické vůně a směsi. Syntetické vůně mohou u mnoha osob vyvolat potíže s dýcháním, bolesti hlavy a další zdravotní problémy. Rizikovou skupinou jsou zejména astmatici.

Jak je rozeznáte?

Čistý přírodní olej se získává ze siličnatých rostlin destilací, nebo mechanicky, tzv. lisováním za studena. Dejte si pozor na označení „přírodně identická vůně“, i ta totiž vznikla synteticky, není to ryze přírodní esence. Co má tedy zákazník hledat na etiketě? Produkt by měl mít na štítku označení 100% čistý éterický olej, dále český i latinský název rostliny, zemi původu, číslo šarže, datum spotřeby, název výrobce či distributora a v případě, že se jedná o bio produkt, pak také logo certifikační společnosti.

Orientovat se v kvalitě esenciálních olejů je pro laika nesmírně těžké, málokdo z nás bude rozumět biochemickým parametrům v analýzách jednotlivých olejů. Pro zájemce o esenciální oleje tedy doporučujeme nahlédnout například na web České aromaterapeutické společnosti, kde lze dohledat doporučené kvalitní oleje a výrobce a také zde nalezneme zásady bezpečného užívání esenciálních olejů.

Mohu-li uvést konkrétní tip kvalitního výrobku, pak na skupině Svět non toxic máme letité výborné zkušenosti se značkou francouzské destilerie Florihana, která garantuje prvotřídní kvalitu výchozí suroviny a její zpracování, ale dbá také na správné skladování (což je pro bezpečnost esenciálních olejů velmi důležité).

Jak z esenciální oleje získat vůni bezpečně?

Esenciální oleje lze rozptylovat do prostoru nejlépe pomocí tzv. difuzéru. Některé fungují na principu ultrazvuku, jejich kvalita ale může být různá, proto doporučuji poradit se při výběru s odborníkem. Výborná a bezpečná varianta je difuzér výše zmíněné značky Florihana, který rozptyluje oleje pomocí elektricky poháněné fixírky, takže nedochází k zahřívání a znehodnocování olejů. Takto rozptýlené mikročástice olejů vydrží ve vzduchu i několik hodin.

Zahřívání esenciálních olejů v aromalampě přední aromaterapeuté příliš nedoporučují, protože zahřátí může negativně ovlivnit chemické vlastnosti olejů a při hoření svíčky mohou vznikat nebezpečné látky. Více se o tématu dočtete v článku Máte rádi voné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí.

Esenciální oleje jsou tedy bezpečnou variantou, ale i zde platí, že nekvalitní oleje mohou našemu tělu více uškodit, než pomoci.

zdroj: ekolist.cz

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama