Jak žít skromněji a s láskou k přírodě aneb zero waste domácnost

14.5.2018 | Sandra Franerová

Tento poslední fenomén, si dobyl sdrce mnoha protagonistů a milovníků přírody. Minimalisté, rodiny s malými dětmi, cestovatelé - ti všichni se těší z moci, jakou jim zero waste dává. A tou mocí je nezaplavovat Zem zbytečnými hromadami plastových obalů, sáčků, PET lahví, sklenic, víček a všemožných nádob, košů a obalů a dalších věcí, kterým po použití, říkáme odpad.


Zero waste učí minimalismu a ukazuje, jak lze snížit produkci odpadu na minimum. Nese myšlenku nulového odpadu a odsuzuje plýtvání. Dalo by se říci, že jde v podstatě i o jakýsi druh recyklace. Nemusíte hned snížit vynášení koše na jednou měsíčně, ale i sebemenší posun ke zlepšení přinese kýžený užitek.

Tento životní styl bude dle odborníků v budoucnu nezbytností. Odpad, znehodnocování půdy, zanášení míst a rozšiřování skládek je velkým problémem celého světa. Je tedy nutné začít řešit tuto záležitost globálně. Připojte se i vy a snažte se vycházky k popelnicím snížit na minimální počet.

Co vše můžete udělat, když ne dnes, už zítra? 

Vodní filtry na pitnou vodu1. Pijte vodu z kohoutku - Nejen, že výborně chutná, ale nebudete se namáhat s nošením PET lahví. Kupte si termosku či jinou trvanlivou láhev a používejte tu. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství výběru. Termoláhev využijete i v kavárně na kávu na cesty. 

2. Do obchodu s vlastními pytlíky a nádobami - Vše se balí do sáčků. Každý kus ovoce, zeleniny, chleba ke snídani, mražený špenát k obědu (asi aby náhodou neroztál po cestě domů) i nové triko koupené v obchodním domě. Je to však potřeba? Není. Stejně přijdete domů a všechny ty sáčky vyhodíte, místo toho, aby jste je znovu použili. Pořiďte si pratelné sáčky a tašky. Výborné na nich je, že jsou nejen znovu použitelné, ale když už doslouží, nemusíte se bát jejich vyhození. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, je v přírodě plně rozložitelný. Nezanechá tedy žádnou stopu. 

3. Nevyhazujte jídlo - Tady je jednoduchá rada. Kupujte jen tolik množství jídla, kolik jste schopni sníst. Pokud se vám přeci jen stane, že něco nestihnete spotřebovat, i tak to nevyhazujte. Pokud už je datum spotřeby dávno pryč, ale vy stále nějak tušíte, že je jídlo ještě poživatelné, vložte jej do krabice a položte vedle popelnice. Ti, kteří ho potřebují, si jej najdou. Biologický odpad také do koše nepatří. Veškeré slupky, odřezky, shnilé části zeleniny apod. uložte na kompost. Dnes existují i kompostéry vhodné do malých prostor, jako je tomu např. balkon. Vlastní hnojivo oceníte v nadcházející sezoně pěstování rostlin. 

4. Věci z druhé ruky - Při troše hledání jistě najdete i vy v okolí svého bydliště min. jeden second-hand. Není nic ostudného nakupovat věci z druhé ruky. Uvidíte sami, že najdete jedinečné kousky, do svého šatníku. A pořizovat věci z druhé ruky se netýká pouze oblečení. Na bazarech lze zakoupit prakticky cokoliv. Věc zbytečná pro jednoho, je pokladem pro druhého. A lze to dělat i naopak. I vy můžete prodat, darovat nebo třeba vyměnit nádobí, knihy a elektroniku.

Zero waste je životní styl vhodný pro každého, kdo má zájem změnit nejen svůj život. Pokud se přidá k tomuto hnutí, byť jen jeden člověk denně na celém světě, ve výsledku bude taková změna velkou věcí. 

Výborné tipy najdete na blogu www.czechzerowaste.cz.

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama