Sčítání ptáků na krmítkách – jak se zapojit

4.1.2019 | Česká společnost ornitologická

Sýkorka modřinkaVybereme si vhodné místo k pozorování – nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy. Sčítat můžeme v zahradě, na balkoně, v parku i na krmítku na okně. Sčítat můžeme i bez krmítka. Kdykoliv v průběhu 4.–6. ledna 2019 sčítáme ptáky po dobu jedné hodiny.


 U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. 

Mám odsčítáno – kam pošlu svá pozorování?

Údaje bude možné zadávat online zde na stránkách či do papírových formulářů z letáku, který je volně ke stažení. Pokud se do programu přihlásíte předem, veškeré materiály získáte v elektronické verzi přímo do emailu. Výsledky odešlete do 15. ledna 2019.

Proč je moje účast důležitá

O chování zimujících ptáků toho zatím víme velmi málo. Jen s vámi získáme dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje. Časem získáme přehled, kteří ptáci ubývají a kteří přibývají. Dozvíme se, jaké prostředí ptáci nejraději využívají.

Tipy, jak si ze sčítání odnést co nejvíce

Nejvíce ptáků uvidíme na dobře zásobeném krmítku. V sekci Jak krmit ptáky nalezneme rady a návody, jaký typ krmítka použít a co do něj nasypat. Vyplatí se začít s přikrmováním již v listopadu či prosinci, ať si k nám ptáci zvyknou létat. Čím pravidelněji budeme doplňovat zásoby a čím rozmanitější potravu nabídneme, tím více opeřenců na své krmítko přilákáme. Ptačí hodinka umožňuje sčítání z tepla domova – umístíme-li krmítko na balkon, či za okno, můžeme celou dobu sedět v teple a spokojeně pozorovat a zaznamenávat, kdo krmítko během naší hodinky navštíví. Vezmeme-li si s sebou na sčítání atlas ptáků v knižní podobě nebo plakát s nejčastějšími zimními hosty na krmítku, snáze díky nim určíme ty opeřence, které třeba neznáme. Pro pohodlnější zápis pozorovaných ptáků je připraven pomocný sčítací arch, který nám rovněž pomůže s určováním nejčastějších ptáků na krmítku.


Zajímají mě podrobnosti/mám další otázky

Pak jsou tu stránky Jak se zapojit – podrobněji a Časté otázky (FAQ).

Redakčně upraveno.

Zdroj: https://ptacihodinka.birdlife.cz/jak-se-zapojit/#/Reklama

.

Reklama:

.

Reklama:
Filtry na pitnou vodu
Filtryvody.cz