Dusičnany ve vodě

24.5.2022 | Redakce podle Denik.cz

Dusičnany ve voděDeník.cz přinesl informace, že vysoký obsah dusičnanů ve vodě trápil desítky tisíc obyvatel některých obcí na jihu Moravy od loňského června. Rozhořčení v dotčených obcích pak vyvolalo rozhodnutí brněnské krajské hygieny o zmírnění hygienického limitu z 50 na 80 miligramů na litr.


Kojenci a malé děti

Podle informací Deník.cz nadlimitní množství dusičnanů v pitné vodě má negativní vliv na zdraví lidí, obrovskou zátěží jsou dusičnany především pro kojence a malé děti. Deník.cz (Rovnost) cituje vyškovskou pediatričku a předsedkyni krajského Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavlínu Zemánkovou, podle níž se u dětí dá zjednodušeně mluvit až o otravách.

Denik.cz uvádí, že za přijatelný pro výživu malých dětí se považuje obsah dusičnanů nižší jak deset miligramů v jednom litru vody. Citovaná lékařka mluví dále o tom, že maminky instruují, aby pro děti do půl roku používali nezávadnou balenou kojeneckou vodu a i tu převařovali.

Poznámka redakce: Filtr Dionela FDN2 snižuje obsah dusičnanů ve vodě pod 5 miligramů na litr a je schválený pro kojence od půl roku. Filtry pro kojence do půl roku nejsou podle platné legislativy možné vůbec..

Zdroj: Jako v zamořeném území, říká hoteliér. Brněnsku s dusičnany ve vodě svítá naděje

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

 Filtryvody.cz

    filtry na pitnou vodu z vodovodu

    filtry na vodu ze studny

    filtry na dešťovku