Udržme si na zahradách ježky

7.11.2018 | Pavla Marková

Mít ježka v zahradě je požehnáním, jde totiž o hmyzožravce s velkou chutí k jídlu. A nepohrdne ani slimákem! Jak tedy ježka nalákat do své zahrady a zajistit, aby ji neopustil? Víme jak na to.


Máme-li pevný plot, dřevěný nebo betonový, je třeba ježkům umožnit přístup vydlabáním otvorů v dolní části plotu. U drátěných plotů bychom zase měli některá spodní oka zvětšit, aby jimi prošel i pěkný, velký ježek.

Další podmínkou, aby u nás ježek zůstal, je „neuklizená zahrada“. Pečlivě shrabaný trávník, odklizené větve, nářadí a pomůcky vzorně uklizené v kůlně, to není nic pro ježky. Potřebují úkryt, kde by se přes den pohodlně schovali a večer mohli pořádně odpočatí vyrazit na lov. Stačí kupa listí v klidném koutu zahrady, hromada ostříhaných větví, hustší křoví plné spadaného listí, anebo třeba zbytky ze stavby – palety, naskládaná prkna, hromada kamení. Bude-li úkryt pro ježky dostatečný, může zde dokonce vyvést potomky anebo přezimovat.

Chcete-li ježkovi poskytnout skutečně luxusní ubytování, vyrobte mu jednoduchý domeček. Stlučete ho ze zbytků prkna, rozměry by měly být minimálně 30 x 30 x 30cm. Do přední části domečku vyrobte otvor pro trubku o průměru alespoň 14cm a délce 60cm, to bude vchod. Můžete ho pochopitelně udělat i z další dřevěné stavby stejných rozměrů. Vchod by měl směřovat mírně dolů, aby ježkovi do domečku nezatékalo. Domeček vystelte do cca poloviny suchým listím, natrhaným senem nebo třeba na kousky natrhanými novinami. Domeček zapusťte mírně do země nebo na něj navršte kupu listí, čímž ho ochráníte před mrazem. Abyste ježka do domečku nalákali, pohoďte před vchodem pár kousíčků hovězího masa.

Ježek si úkryt na přezimování vyhlíží již v měsíci říjnu, v tu dobu se také činí v dohánění vhodné hmotnosti na přezimování, která by měla být nad 600g. Někteří jedinci se dokáží vykrmit i na dvě kila. Mláďata, vážící pod 600 g by zimu nepřežila, pokud takového hubeňourka najdeme, je třeba se o něj přes zimu postarat – buď svépomocí anebo zavezením do nejbližší záchranné stanice. Abychom ježkům s přípravou na zimu pomohli, můžeme jim na podzim přilepšit rozmixovaným  syrovým hovězím masem, konzervou pro psy nebo kočky, některým ježkům chutnají i malé psí granule. Ježkovi nikdy nedáváme mléko a mléčné výrobky.

Ježek přezimuje tzv. hybernováním a během zimy ztratí skoro polovinu své hmotnosti. Budí se na jaře, podle počasí v měsíci březnu nebo dubnu a hned se začne shánět po potravě. Je velkým jedlíkem, za noc je schopen spořádat až 100 g potravy. Pokud se budete k tomuto požírači hmyzu a slimáků chovat přátelsky, zbaví vaši zahradu nevítaných návštěvníků rychle a důsledně.

Návod, jak pomoci malému ježkovi přes zimu, najdete na webu Pomoc zvířatům

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:Reklama