27.6.2022 | Jana Konečná
Dešťová voda se dá velmi dobře využít na zalévání zahrady, splachování WC, sprchování, praní prádla i mytí nádobí. Odfiltrovat je třeba hlavně mechanické nečistoty ze střech a spláchnutý prach, který může obsahovat i pyly a pesticidy z polí. Příležitostně lze pak vodu občas použít i třeba na vaření nebo na kafe či čaj.
Vždy na jaře očistíme střechu a vyčistíme okapy, tuto vodu svedeme mimo nádrž. Ještě prázdnou nádrž vyčistíme také, někdo ji i luxuje, určitě se to vyplatí. Čím dokonalejší bude tento jarní úklid, tím méně problémů nám pak dá vodu dočisťovat. V okapovém systému musí být mřížky na hrubé nečistoty, další možnosti filtrace před nádrž vybereme z různorodé nabídky trhu. Ideální by bylo, kdybychom mohli začátek každého deště svést mimo nádrž a do nádrže směrovali až vodu, která je prosta prvního splachu ze vzduchu a střechy.
Na hlavní přívod vody do domu nebo chaty instalujeme filtr nebo sestavu filtrů na dešťovou vodu. První filtr by měl mít vypouštěcí ventil a umyvatelnou 90ti mikronovou vložku, pak by měl být 50ti mikronový umyvatelný nebo jemnější nasákavý. Nasákavá filtrační vložka zachytí spláchnutý prach a zabarvení z pylů a polí. Nakonec se může dát uhlkový filtr na zápach a další škodliviny.
Chceme-li jen zalévat zahradu, stačí filtr s jedním filtračním členem, když ale chcemei zavést vodu do chaty nebo do domu, je lepší duo nebo trio sestava.
Na pití a vaření se u nás dešťovka nedoporučuje, i když v některých zemích, jako třeba v Austrálii, se i takto běžně používá. V takovém případě je třeba přidat filtr na bakterie do kuchyně nebo UV lampu na hlavní přívod vody, chlorace dešťovky není vhodná.
Aktualizováno.
Více informací najdete v rubrikách: