Filtry na studniční vodu? Důležitý je rozbor vody.

9.11.2022 | Jana Konečná

Filtry na vodu ze studnyVoda ze studny nebo vrtu, která nám má sloužit jako pitná voda, může obsahovat vyšší obsah železa či dusičnanů, mohou v ní být bakterie nebo jiné škodliviny. Je potřeba to zjistit, nechat udělat rozbor vody. Často zjistíme, že je kvalitní a není potřeba ji upravovat. Když tam nějaké škodliviny jsou, je dobré zajistit filtraci, která zachová biogenní hodnotu vody a její přirozenou mineralizaci. Což je paradoxně mnohem levnější než systémy, které vodu "vycucnou" nebo nachemizují.


Co má obsahovat rozbor vody

Rozbor vody by měl obsahovat parametry jako bakterie, dusičnany, CHSKMn, konduktivita (vodivost), pH, mangan, železo, vápník + hořčík, případně i arsen, dusitany, hořčík, chloridy, sírany, vápník a zákal. (Hormony, antibiotika ani další léčiva a chemikálie se běžně netestují.) Odběr vody provádí každý sám do nádob, které poskytne hygienická stanice či vodárna.

 

Jaké filtry použít

Na hlavní přívod vody se dává některá filtrační sestava, která obsahuje 50 mikronový umyvatelný filtr a dále jemnější nasákavý filtr, který se vyměňuje. Máte-li železitou vodu, je třeba umístit filtr co nejdál od studny nebo vrtu - čím dál bude, tím lépe bude odstraňovat železitý podíl ve vodě. 

Kalyxx na tvrdou vodu

Jestli máte tvrdou vodu, dejte za filtr iontový polarizátor KalyxX. Brání usazování vodního kamene, nepotřebuje ke své funkci elektřinu ani údržbu a funguje i tam, kde selhávají permanentní magnety.

 

Jak na bakterie a dusičnany

Pokud máte ve vodě bakterie, je třeba to řešit. Když jde o vodu na chatě, stačí vodu převařovat. Když jde o domácnost, je třeba to zvážit. Jednodušší a méně nákladné řešení je filtr na bakterie, který se dává do kuchyně pod dřez. UV lampa se dává na hlavní přívod vody, ale je to řešení nákladnější, hlavně proto, že musí být po celou dobu zapnutá v elektřině. 

Jestli je ve vaší vodě vyšší nebo vysoký obsah dusičnanů, ne vždy je to řešitelné, záleží i na dalších parametrech vody. Filtr na dusičnany se dává do kuchyně. 

Uhlíkové filtry odstraňují pesticidy, antibiotika, hormony, těžké kovy a další chemikále a léčiva. Umí to ale jen ty s nižším průtokem, tedy v kuchyni. 

 

Aktualizováno 2/2022.

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama:

     

        filtryvody.cz