Filtry na studniční vodu? Důležitý je rozbor vody.

24.2.2020 | Jana Konečná

Filtry na vodu ze studnyNa studniční vodu se nejčastěji dává filtr na zákal, filtr na železitou a zařízení na změkčení vody. Má-li být studniční voda i pitná, je potřeba rozbor vody. Často jsou totiž ve vodě bakterie a dusičnany, někdy i těžké kovy. Pesticidy, hormony ani antibiotika laboratoře běžně nezjišťují, i když tam mohou být také. Ve Filtryvody.cz pomůžou s výběrem vhodné filtrace.  

 Filtr na zákal a železitou vodu

Zákal a železitá voda

Základní filtr, který by neměl chybět na hlavním přívodu vody, je filtr na zákal. Má umyvatelnou nebo proplachovatelnou vložku a zachytí mechanické nečistoty. 

Druhý nejpoužívanější je filtr na železitou vodu. Tento jemný nasákavý filtr nemá žádná srážedla, dobře zachycuje podíl železa, který z vody vypadne okysličením. Je proto třeba dát jej co nejdál od studny, čím dále, tím lépe funguje. 

Kalyxx na změkčování vody

Tvrdá voda

Na tvrdou vodu a vodní kámen pomůže iontový polarizátor Kalyxx, umístí se na hlavní přívod vody. Působí proti usazování vodního kamene, podobně jako dosud používané permanentní magnety. Také je bezúdržbový, vydrží funkční řadu let a nemusí se připojovat do zásuvky. Narozdíl od permanentních magnetů ale funguje při jakékoliv vodivost vody (tedy konduktivitě), tedy i tehdy, když je vyšší.  

 

Rozbor vody

Abychom mohli vodu ze studny používat i na pití a vaření, potřebujeme rozbor vody. Nejbližší hygienická stanice nebo vodárna poskytne nádoby a zároveň si domluvíme, jak rozsáhlý test požadujeme. Neměly by chybět bakterie, dusičnany, CHSKMn, konduktivita, pH, mangan, železo, vápník + hořčík. Dobré je znát i obsah dalších látek, třeba arsen, dusitany, hořčík, chloridy, sírany, vápník a zákal. (Hormony, antibiotika a další léčiva a chemikálie se běžně netestují.) Odběr vody provede každý sám do poskytnutých nádob.

 

Filtr na bakterie

Bakterie

Máme-li ve vodě bakterie a nechceme je odstraňovat chemicky, použijeme UV lampu nebo filtr. UV lampa se dává na hlavní přívod vody, filtr na bakterie do kuchyně pod dřez (všechny filtry na bakterie mají snížený průtok). 

 

Filtr na dusičnany

Dusičnany

Dusičnany řešíme také až v kuchyni, protože má snížený průtok a denitratační anex, který zajišťuje odstraňování dusičnanů, patří k nejdražším technologiím úpravy vody. Filtr na dusičnany má proto vlastní kohoutek a výtok a voda bez dusičnanů se používá jen na pití a vaření. Nádobí s ní nemyjeme.

 

Další škodliviny

V kuchyni můžeme z vody odstraňovat také další škodliviny, jako pesticidy, hormony, antibiotika, těžké kovy a další škodliviny. Všchny tyto látky odstraňuje filtr Dionela FDN2 (odstraňuje i dusičnany) nebo Dionela FAM1 či americký eSpring.Reklama

Filtryvody.cz

Ostatní reklama: