Filtry na studniční vodu? Důležitý je rozbor vody.

24.9.2021 | Jana Konečná

Filtry na vodu ze studnyU vody ze studny nebo vrtu musíme začít od rozboru vody. Často se ukáže, že voda obsahuje bakterie nebo nadlimitní obsah dusičnanů, a nebo oboje. Velmi často je také železitá nebo tvrdá. Někdy může obsahovat i těžké kovy, za takový test je ale třeba připlatit. Přítomnost pesticidů, insekticidů, hormonů, antibiotik ani dalších léčiv laboratoře běžně nezjišťují, ale jejich stopy mohou být ve studniční vodě také.    

 Filtr na zákal a železitou vodu

Zákal a železitá voda

Základní filtr, který by neměl chybět na hlavním přívodu vody, je filtr na mechanické nečistoty. Má umyvatelnou nebo proplachovatelnou vložku a zachytí mechanické nečistoty. 

Druhý nejpoužívanější je filtr na železitou vodu. Tento jemný nasákavý filtr nemá žádná srážedla, ale dobře zachycuje podíl železa, který z vody vypadne okysličením vody během její cesty ze studny či vrtu. Je proto třeba dát jej co nejdál od studny, čím dále, tím lépe funguje. 

 

Kalyxx na změkčování vody

Tvrdá voda

Na tvrdou vodu a vodní kámen pomůže změkčovač KalyxX - iontový polarizátor, který se dává na hlavní přívod vody za filtry. Působí proti usazování vodního kamene, podobně jako dosud používané permanentní magnety. Také je bezúdržbový, vydrží funkční řadu let a nemusí se připojovat do zásuvky. Narozdíl od permanentních magnetů ale funguje při jakékoliv vodivost vody (tedy konduktivitě), tedy i tehdy, když je vodivost vyšší.  

 

Rozbor vody

Abychom mohli vodu ze studny používat i na pití a vaření, potřebujeme rozbor vody. Na nejbližší hygienické stanici nebo vodárně si domluvíme, jak rozsáhlý test požadujeme. Neměly by chybět bakterie, dusičnany, CHSKMn, konduktivita, pH, mangan, železo, vápník + hořčík. Dobré je znát i obsah dalších látek, třeba arsen, dusitany, hořčík, chloridy, sírany, vápník a zákal. (Hormony, antibiotika a další léčiva a chemikálie se běžně netestují.) Odběr vody provede každý sám do nádob, které nám poskytne hygienická stanice či vodárna.

 

Filtr na bakterie

Bakterie

Máme-li ve vodě bakterie a nechceme je odstraňovat chemicky, použijeme UV lampu nebo filtr. UV lampa se dává na hlavní přívod vody, filtr na bakterie do kuchyně pod dřez (všechny filtry na bakterie mají snížený průtok). 

 

Filtr na dusičnany

Dusičnany

Dusičnany řešíme také až v kuchyni, protože má snížený průtok a denitratační anex, který zajišťuje odstraňování dusičnanů, patří k nejdražším technologiím úpravy vody. Filtr na dusičnany má proto vlastní kohoutek a výtok a voda bez dusičnanů se používá jen na pití a vaření. Nádobí s ní nemyjeme.

 

Pesticidy, hormony, antibiotika, těžké kovy...

Zbytky pesticidů a insekticidů ze zemědělství a zbytky antibiotik, hormonů a dalších léčiv odstraňují filtry s aktivním uhlím.

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: