Filtry na studniční vodu? Důležitý je rozbor vody.

1.2.2022 | Jana Konečná

Filtry na vodu ze studnyVoda ze studny nebo vrtu, která má být používaná jako pitná voda, potřebuje rozbor vody. Nejčastěji se vyskytuje vyšší obsah železa, dusičnanů, vyšší tvrdost a bakterie. Kvalitní filtrace by měla zachovat biogenní hodnotu vody, přirozenou mineralizaci. Řešení nemusí být přehnaně nákladné, na Filtryvody.cz to s vámi proberou a navrhnou vhodnou sestavu.   


Filtr na zákalZákladem je filtr na zákal

Základní filtr na hlavní přívod vody je některý filtr na mechanické nečistoty. Má vložku RL nebo RSH s jemností 50 mikronů, a ta je umyvatelná nebo proplachovatelná. Verze Hydra má vypouštěcí ventil a manometry, díky čemuž je usnadněno propláchnutí vložky.

Velmi často se dnes už používají sestavy, buď duo nebo trio, kde za základním filtrem RL nebo RSH je další jeden nebo dva jemnější filtry, CPP a/nebo FA. V trio verzi můžete mít i vložku uhlíkovou, buď LA nebo CTO.

 

Filtr Hydra trio RSH-FA-CPP na zákal a železitou vodu

Železitá voda

Filtry na železitou vodu mají jemnou nasákavou vložku CPP nebo FA. Zachycují vysrážený podíl železa, který z vody "vypadne" okysličením. Čím dál od studny či vrtu filtr dáte, tím lépe bude fungovat.

Nejvíc se používá sestava duo nebo trio, kde je vložka na zákal a za ní dvě nasákavé jemné. Verze Hydra trio má také vypouštěcí ventil a manometry, díky čemuž je usnadněno propláchnutí základní vložky na zákal. 

 

Kalyxx na tvrdou vodu

Tvrdá voda

Na tvrdou vodu se dnes nejvíc používá iontový polarizátor KalyxX, který brání usazování vodního kamene. Nezapojuje se do elektřiny, funguje bez údržby řadu let, dává se většinou na hlavní přívod vody.

KalyxX funguje i tam, kde kvůli zvýšené vodivosti vody selhávají permanentní magnety.

 

Filtr na dusičnany

Dusičnany

Filtr na dusičnany Dionela FDN2 má denitratační anex a dává se do kuchyně pod dřez. Může se napojit na trojcestnou směšovací baterii nebo využít vlastní výtok. 

Pokud jsou ve vodě i bakterie, je potřeba je nejdříve odstranit chlorací, UV lampou nebo filtrem na bakterie. Oba problémy najednou, dusičnany i bakterie, zvládne filtrační sestava na dusičnany a bakterie.

 

Filtr na bakterie

Bakterie

Bakterie, které ve vodě přetrvávají i po vyčištění studny, odstraní průběžná chlorace, UV lampa nebo filtr na bakterie.

UV lampa se dává na hlavní přívod vody a ošetří všechnu vodu, ale její provoz je nákladný, nepřetržitě odebírá elektřinu. Filtr na bakterie je levnější, ale dává se jen do kuchyně. Ať už zvolíme UV lampu nebo filtr, vždy je třeba předřadit jemný předfiltr. 

Pokud jste se rozhodli vodu chlorovat, je dobré používat některý uhlíkový filtr a v koupelně sprchový filtr.  

 

Uhlíkové filtry

Uhlíkové filtry jsou velmi oblíbené díky tomu, že odstraňují pesticidy, antibiotika, hormony, těžké kovy a další chemikále a léčiva. Vše toto ale umí jen ty, co se dávají až do kuchyně, tedy Dionela FAM1 a Dionela FDN2, a částečně také filtrační konvice. 

 

Rozbor vody

Rozbor vody provádějí hygienické stanice nebo některé vodárny. Měl by obsahovat parametry jako bakterie, dusičnany, CHSKMn, konduktivita (vodivost), pH, mangan, železo, vápník + hořčík, případně i arsen, dusitany, hořčík, chloridy, sírany, vápník a zákal. Hormony, antibiotika ani další léčiva a chemikálie se běžně netestují. 

Odběr vody provádí každý sám do nádob, které poskytne hygienická stanice či vodárna.

 

Aktualizováno 2/2022.

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama:

 Filtryvody.cz

    filtry na pitnou vodu

    filtry na dešťovku

Reklama: