24.2.2020 | Jana Konečná
Na hlavní přívod vody se dává filtr na zákal a často také filtr na železitou vodu a zařízení na změkčení vody. Rozbor vody často ukáže také bakterie a/nebo dusičnany, někdy i těžké kovy. Pesticidy, hormony ani antibiotika laboratoře běžně nezjišťují, i když jejich stopy tam mohou být také.
Základní filtr, který by neměl chybět na hlavním přívodu vody, je filtr na mechanické nečistoty. Má umyvatelnou nebo proplachovatelnou vložku a zachytí mechanické nečistoty.
Druhý nejpoužívanější je filtr na železitou vodu. Tento jemný nasákavý filtr nemá žádná srážedla, ale dobře zachycuje podíl železa, který z vody vypadne okysličením vody během její cesty ze studny či vrtu. Je proto třeba dát jej co nejdál od studny, čím dále, tím lépe funguje.
Na tvrdou vodu a vodní kámen pomůže změkčovač KalyxX - iontový polarizátor, který se dává na hlavní přívod vody za filtry. Působí proti usazování vodního kamene, podobně jako dosud používané permanentní magnety. Také je bezúdržbový, vydrží funkční řadu let a nemusí se připojovat do zásuvky. Narozdíl od permanentních magnetů ale funguje při jakékoliv vodivost vody (tedy konduktivitě), tedy i tehdy, když je vodivost vyšší.
Abychom mohli vodu ze studny používat i na pití a vaření, potřebujeme rozbor vody. Na nejbližší hygienické stanici nebo vodárně si domluvíme, jak rozsáhlý test požadujeme. Neměly by chybět bakterie, dusičnany, CHSKMn, konduktivita, pH, mangan, železo, vápník + hořčík. Dobré je znát i obsah dalších látek, třeba arsen, dusitany, hořčík, chloridy, sírany, vápník a zákal. (Hormony, antibiotika a další léčiva a chemikálie se běžně netestují.) Odběr vody provede každý sám do nádob, které nám poskytne hygienická stanice či vodárna.
Máme-li ve vodě bakterie a nechceme je odstraňovat chemicky, použijeme UV lampu nebo filtr. UV lampa se dává na hlavní přívod vody, filtr na bakterie do kuchyně pod dřez (všechny filtry na bakterie mají snížený průtok).
Dusičnany řešíme také až v kuchyni, protože má snížený průtok a denitratační anex, který zajišťuje odstraňování dusičnanů, patří k nejdražším technologiím úpravy vody. Filtr na dusičnany má proto vlastní kohoutek a výtok a voda bez dusičnanů se používá jen na pití a vaření. Nádobí s ní nemyjeme.
Dnes již se dá říct, že zbytky chemikálií a léčiv jsou přítomny prakticky ve všech vodních zdrojích. Nejúčinněji tyto škodliviny odstraňují vysoce kvalitní uhlíkové filtry, u nás dostupné filtry Dionela FAM1 a Dionela FDN2.