Jak naložit s hračkami navíc? Darujte je nebo prodejte

3.1.2021 | Sandra Franerová

hračkyPokud i vy patříte mezi domácnosti, které mají až moc hraček, je dobré je protřídit. Děti nemají být zavalené mnoha podněty a vy budete také lépe dýchat, když jich nebudete denně tolik přešlapovat. Ty staré a rozbité vhoďte do správné popelnice. Ale ty pěkné předejte dál. Možností, co s nepotřebnými hračkami, je spoustu.


V dnešním světě jsme až moc zavaleni všelijakým nářadím, kuchyňskými roboty, knihami, oblečením a hračkami. Rodiče malých dětí ví moc dobře, že hraček je vždycky hodně. Rodina a známí je občas přinesou na návštěvu, aby potěšily dítě. Jindy se neovládne Ježíšek a donese víc, než je zdrávo. Ano, dítě se vždy zaraduje nad něčím novým, neokoukaným, ale po chvíli stejně daná věc leží v koutě. 

Navíc, dle psychologů a pedagogů, se děti nemají okrádat o fantazii a rozptylovat v podobě přeplněného pokojíčku. Ano, dnes je jiná doba, než tomu bylo před dvaceti lety, kdy stačila jedna hadrová panenka a dřevěná mašinka. Dnešní mládež však už od malička vyrůstá na tabletech a na elektronice. Jenže všeho moc škodí. 

Rodiče musí zachovat vhodný poměr hraček 

Vy jako rodič byste měli udržet množství na uzdě. Dobře platí pravidlo, že se vymění kus za kus. Staré za nové. Aby byl zachován řád. Vhodné je vyhodit i všechny hračky, které víc jak měsíc leží v koutě bez povšimnutí. A jestli ve vaší domácnosti jsou i takové, které narušují klidný běh života a neustále se nad nimi rozčilujete, taky by měly dostat poslední sbohem a jít o dům dál. 

Pokud už jste se rozhodli k radikálnímu kroku a hračky protřídili, ať už s dítětem nebo jim za zády ve chvíli, kdy byly mimo domov, pak je dobré je předat na určená místa. Všichni se snažíme redukovat náš odpad a pokud to jde i jej správně třídit. Jestli je tedy daná věc, plyšák, hra funkční, do koše rozhodně nepatří. Udělejte radost někomu dalšímu a netvoře odpad navíc.  

Možnosti předání hraček 

Míst, kde můžete hračky darovat je mnoho. Každému však vyhovuje něco jiného. 

  • Zeptejte se známých, zda něco z toho nepotřebují. Uspořádejte bazar se svými kamarádkami, které mají stejně staré nebo mladší děti. Třeba některá zrovna onu věc shání 

  • Zavolejte na záchranáře, hasiče a policisty. Ti často pracují s malými dětmi a pěkný plyšák jim v práci velmi pomáhá 

  • Občas se dají hračky věnovat do nemocnice nebo k dětskému lékaři. Tam patří hlavně takové, které lze jednoduše očistit. Ale věřte, že uděláte radost nejednomu malému pacientovi 

  • Pokud věnujete svůj čas a píli, můžete své hračky prodat online na nejrůznějších serverech nebo je i zkusit vyswapovat, tedy vyměnit za něco jiného nebo darovat tomu, komu se to hodí 

  • Podívejte se ve vašem městě, zda se nepořádá sbírka pro opuštěné děti, do Afriky nebo zda nebude probíhat veřejný bazar 

  • Pěkné hračky věnujte dětem do dětských domovů a azylových domů, odebírá je i Adra 

  • Můžete je uschovat a před vánocemi darovat pomocí projektu Krabice od bot 

Třiďte dle materiálu 

Co se týká poničených a rozbitých hraček, vždy s nimi zacházejte jako s kteroukoliv jinou věcí.  Podívejte se, z čeho je to vyrobeno a dle toho třiďte a vhazujte do kontejneru. 

Zdroj obr.: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:Reklama