Carsharing – sdílení aut. Přehled 2017

13.3.2017 | Jana Konečná

AutoCarsharing, sdílení aut nebo také peer-to-peer je možnost, jak používat auta, která nemáme. Nebo si přivydělat s autem, které nám stejně dost času prostojí před barákem. Sdílená auta parkují po celém městě, takže jsou dobře dosažitelná, půjčit si je můžeme celkem jednoduše přes internet a minimální doba vypůjčky není den jako v autopůjčovně, ale hodina. 


Carsharingové firmy - půjčovny:

Autonapul.cz: Praha, Brno, Liberec, Plzeň, Ostrava, Pardubice, Hradec Králové, Olomouc
Car4way.cz: Praha, Poděbrady, Pardubice, Svitavy
Emuj.cz: Brno (elektromobily)
Ajo.cz: Brno (LPG)

Na kratší i delší dobu si mužeme půjčit auto od některé carsharingové firmy. Jsou to takové šikovnější autopůjčovny, výhodou je, že pro auto nemusíme do půjčovny, auta parkují různě po městě. Také je můžeme na různých místech zanechat. Před první výpůjčkou se zaregistrujeme, zaplatíme vratnou kauci a vyzvedneme kartu s čipem. Když pak potřebujeme auto, jen ho zarezervujeme přes internet nebo telefon, pomocí karty odemkneme a klíčky si vezmeme v autě.

Nejvíc měst včetně Prahy a Brna pokrývá firma Autonapul.cz. Podle značky vozu zaplatíme od 34 do 99 Kč za hodinu za rezervaci plus 4,90 až 7,40 Kč za ujetý kilometr. Máme-li auto déle než půl dne, sazba za rezervaci se snižuje a útrata nad 1000 Kč za měsíc má dále slevu 20 %. Za benzín už neplatíme, "kupujeme" ho na kartu firmy.

Auto si můžeme půjčit i od dalších carsharingových firem, předně Car4way.cz, která je hlavně v Praze, brňáci mají navýběr ještě Emuj.cz s elektromobily a Ajo.cz

Peer-to-peer aplikace:

Sharujeme.cz - Praha, Brno, Plzeň, Slaný
HoppyCar - nové

Na delší cestu, třeba víkend nebo dovolenou, se může vyplatit sdílené auto od soukromé osoby, tedy systém "peer-to-peer". Tuto službu mezi majiteli vozů a jejich nájemci u nás zajišťuje aplikace Sharujeme.cz, která si bere poplatek 55 Kč od majitele vozu i od zákazníka za zprostředkování prvního kontaktu. Majitel vozu nastaví, kdy je auto volné, zákazník podle nastavení majitele platí buď za kilometr (cena je včetně paliva) nebo za den (palivo si zákazník hradí sám). Sdílení od soukromých osob spouští i aplikace HoppyCar. K té uvedl Petr Jansa, majitel Sharujeme.cz: "HoppyCar si bere sice vyšší provizi, ale zvládli lépe ošetřit rizika díky specielnímu pojištění."  

Některá města zapojují do svých plánů mobility i podporu sdílení aut, což může spočívat například ve zvýhodněném parkování.

Další články v rubrice Cestujeme-zelene

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama:

     

        filtryvody.cz