Ochrana ovocných stromků a keřů bez chemie?

23.2.2017 | redakce

Ochrana ovocných stromů před sviluškami, škůdciOvocné stromy a keře můžeme mít napadeny škůdci jako jsou svilušky, hálčivci, případně i vlnovníkovci. Místo pesticidů na ně můžeme použít přirozeného nepřítele - dravé roztoče Typhlodromus pyri. Nejvhodnější doba na jejich aplikaci je od prosince do února, kdy přezimují.


Roztoče Typhlodromus pyri koupíme v plstěných pásech, které upneme na větev, letorost nebo kmínek. Po oteplení se roztoči proberou, přelezou na strom nebo keř a požírají svilušky. Líbí se jim hlavně na zadní straně listů. Na zimu si oplozené samičky vlezou do prasklin v kůře nebo starších větví, samečci uhynou. Dospělci jsou drobní, krémově zbarvení a mají oválný kapkovitý tvar. Nakladená vajíčka mají mléčnou barvu.

Roztoči se vysazují jen jednou za existenci zahrady nebo sadu. Pásy s roztoči lze koupit v e-shopu výrobce, například 25 pásů za 320 Kč nebo 50 pásů za 560 Kč. Kdo chce i nadále používat i chemické postřiky, musí se pak řadě přípravků vyhnout a používat jěn ty vyjmenované, které nezahubí roztoče Typhlodromus pyri.

Více viz http://ekolist.cz/cz/

Více informací najdete v rubrikách:Reklama