Filtry do kuchyně musí odstranit škodliviny a ponechat minerály

30.1.2024 | Jana Konečná

pitna-voda-filtryFiltry na vodu do kuchyně by měly odstraňovat z pitné vody škodlivé sloučeniny chloru a další možné škodliviny, jako třeba pesticidy, těžké kovy, léčiva, hormony, a další. Prospěšné minerály by měly ve vodě zachovat. Dokážou to? Ano, vhodně konstruované filtry s velkým objemem aktivního uhlí a pomalým průtokem to dokáží.

 


Filtr do kuchyně

Škodliviny ve vodě

V chlorované vodě se do různé míry vytvářejí sloučeniny chloru, nejznámější jsou škodlivé  trihalometany se špatnou rakovinotvornou pověstí. Další škodlivé látky, které by se mohly ve vodě nacházet a pravděpodobně se v ní v nějakém množství také nacházejí, jsou mikroplasty, pesticidy, těžké kovy, léčiva, hormony, a další zbytky chemikálií. 

 

Aktivní uhlí a pomalý průtok

Všechny tyto škodliviny dokáže z vody odstraňovat aktivní uhlí. Dělá to velmi efektivně, ale jen tehdy, když je voda dostatečně dlouho v kontaktu s uhlíkem.

Aby aktivní uhlí zachytilo škodliviny, musí voda téct filtrem pomalu. Pokud teče rychle, zachytí jen chlor, a ten tak škodlivý není.   

 

Filtry s aktivním uhlím a pomalým průtokem

Pomalý průtok mají Dionela FDN2 (1 litr/min),  Dionela FAM1 (1,5 litru/min) a různé filtrační konvice. U filtrů Dionela je navíc voda protlačována filtrem zespodu nahoru a kontaktní čas vody s aktivním uhlím je tak maximální, což je klíčové pro kvalitu filtrace. 

Novinky jako H2Onanotec a Filbec mají místo pomalého průtoku uhlíkovou nanotechnologii, takže je možné, že jsou v odstraňování škodlivin rovněž efektivní.

Střední průtok má eSpring (6 litrů/min), Atlas s vložkou CA-SE (6 litrů/min) a Rainfresh s vložkou CF2 s vlastním kohoutkem (tedy ne v trubce).

Největší objem aktivního uhlí má filtr Dionela FAM1

 

Zachovat prospěšné minerály

Filtry do kuchyně by kromě odstraňování škodlivin měly mít ještě další důležitou vlastnost, měly by zachovávat biologickou hodnotu vody a ponechávat ve vodě prospěšné minerály. Aktivní uhlí toto přesně umí a dělá.

Problém je, že v některých filtrech je přidán anex na tvrdost vody, který minerály odstraňuje a nahrazuje je sodíkem. Tyto filtry jsou vhodné na přípravu kávy a čaje, nehodí se na soustavné pití i za studena. Anex na tvrdost se dává do většiny filtračních konvic, například Brita, Aquaphor a dalších. Mají ho i filtr Dionela FTK3 a filtrační konvice Oasa s vložkou č.3 a Diona max FTK3.

Reverzní osmózy zase odstraňují vše ultrafiltrační membránou a minerály se pak musí do vody zpětně vracet.

Přirozenou mineralizaci zachovávají Dionela FAM1, Dionela FDN2, eSpring, (H2Onanotec), Rainfresh s vložkou CF2, Atlas s vložkou CA-SE nebo LA. Dále filtrační konvice Oasa s vložkou č. 1, č. 2 a č.4, Diona max FAM1, Diona max FDN2, Diona max FAS4.

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama