Filtry na vodu do kuchyně, srovnání

10.12.2021 | Jana Konečná

pitna-voda-filtryFiltry na chlorovanou vodu odstraňují škodliviny, které vznikly nebo zůstaly po vodárenské úpravě. Jako hlavní náplň mají aktivní uhlí, které dokáže kromě chloru a jeho sloučenina filtrovat také další škodliviny, například těžké kovy, pesticidy a insekticidy, hormony, antibiotika a další léčiva a chemikálie. Filtry s aktivním uhlím umístěné v kuchyni odstraňují škodliviny lépe než ty na hlavním přívodu vody.  


Dionela nebo eSpring pod dřez nebo na linku

Filtry s aktivním uhlím umístěné v kuchyni odstraňují škodliviny velmi dobře, protože mají snížený průtok a voda prochází filtračním médiem pomalu. Mají vlastní kohoutek, takže upravená voda se používá jen na pití a vaření, nádobí se myje vodou neupravenou.

Ze srovnání vychází nejlépe filtry Dionela české výroby, podle dostupných testů výborně odstraňují chlor, trihalometany, pesticidy, těžké kovy, hormony, antibiotika a další léčiva a další různé chemické látky.

Dionela FAM1 má velkou kapacitu, vložka se mění vždy až po dvou letech. Dionela FDN2 má kapacitu o něco menší, ale odstraňuje navíc i dusičnany a je schválená i pro kojence od půl roku, jako jediný filtr v Česku (ostatní jsou povoleny až od roku). Vložka se mění po vypotřebování, maximálně po roce. Obě Dionely mají velké množství filtrační hmoty v ideálním tvaru a průtoku a jsou bezpečné, proti pomnožování bakterií jsou ošetřeny stříbrem. Pořizovací cena Dionely je kolem 5 tisíc Kč, k tomu je třeba vybrat a přiobjednat připojení v ceně cca 1 - 2 tisíc Kč. Výměna vložky stojí cca 900 - 1100 Kč.

eSpring americké výroby má mírně méně vhodný tvar a méně filtrační hmoty než Dionela FAM1 a nemá variantu s denitratačním anexem jako je Dionela FDN2. eSpring má vyšší průtok než Dionely, což ještě o něco snižuje účinnost filtrace. Vložka se mění po roce (cca 7 tisíc Kč). eSpring je rovněž bezpečný, proti pomnožování bakterií používá malou UV lampu. Cena eSpringu je kolem 30 tisíc Kč, zvolené připojení je zahrnuto do této ceny.

 

Rainfresh nebo Atlas na hlavní přívod nebo pod dřez

Filtry "do trubky" Rainfresh FC200 nebo Atlas s vložkou LA mají rovněž uhlíkovou vložku. Průtok je vyšší než u výše uvedených filtrů, ale fungují spíš jen na chlor a zápach, neodstraňují škodlivé trihalometany, těžké kovy, ropné látky ani saponáty. Cena se pohybuje v rozmezí 900 až 1800 Kč, viz filtry s aktivním uhlím.

 

Filtry na studniční vodu a na dešťovou vodu najdete na Filtryvody.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: