Co má splňovat filtr na chlorovanou vodu, recenze

4.4.2020 | Filtryvody.cz

pitna-voda-filtryChlór ve vodě z veřejného vodovodu nás často odrazuje od přímého používání vody z kohoutku. Také se zamýšlíme nad tím, zda je kohoutková voda dostatečně kvalitní. Někdo doufá v kvalitu balené vody, jiný vodu filtruje. Srovnání kvalitních filtrů na chlorovanou vodu nám dává podklad pro to, abychom si vybrali ten správný pro sebe a svou rodinu.


Abychom měli jistotu, že filtr dělá to, co má, je třeba vybrat co nejkvalitnější. Jaký má dobrý filtr na chlorovanou vodu být?

Jaký má být kvalitní filtr na chlorovanou vodu

Požadavky na kvalitní filtr: 

1) filtr obsahuje uhlíkovou náplň. Aktivní uhlí sorbuje z vody široké spektrum škodlivin jako chlor a trihalometany, pesticidy, léčiva a hormony, těžké kovy, a další škodliviny. 

2) filtr má snížený průtok, protože jen při sníženém průtoku má filtr šanci absorbovat maximální množství škodlivin. Kvalitní filtr se proto nedává na hlavní přívod vody, ale až do kuchyně. 

3) filtr je vysoký a štíhlý, aby voda procházela uhlíkovou náplní co nejdéle. (Ano, dlouhý štíhlý tubus, jako mají Dionely, je nejlepší.)

4) voda prochází zespoda nahoru, aby využila celý objem filtrační hmoty

5) filtr nemá zasahovat do přirozené mineralizace - nemá odstraňovat minerály. 

Srovnání a hodnocení dostupných filtrů

Všechny požadavky na kvalitní filtr splňují jen Dionela FAM1 a Dionela FDN2. Mají velký objem kvalitní uhlíkové náplně, vysoký štíhlý tvar, průtok 1 až 1,5 litru za minutu, voda jde zespodu nahoru. Nezasahují do přirozené mineralizace a testy Dionely FAM1 vykázaly 97 % účinnost odstraňování širokého spektra škodlivin. 

Dále se řadí eSpring a skleněná filtrační konvice Oasa. eSpring nemá výhodný tvar a má vyšší průtok - 3,4 litry za minutu. Oasa má menší objem filtrační hmoty, díky velmi nízkému průtoku nevadí, že nemá výhodný tvar.

Filtry na hlavní přívod s uhlíkovou vložkou, jako je Atlas LA  a Rainfresh FC200, mají poměrně vysoký průtok a nízkou účinnost. Reverzní osmóza zase odstraňuje minerály. 

Pokud nám stačí filtrovat vodu jen na kávu nebo čaj, stačí, když si koupíme kteroukoliv filtrační konvici na trhu, například Britu nebo Aquaphor. Všechny snižují obsah chloru a tvrdost vody a zabraňují tvorbě vodního kamene ve varné konvici. Nevýhodou je, že jsou plastové a zasahují do přirozené mineralizace vody, takže je namístě opatrnost, pokud bychom chtěli upravenou vodu používat soustavněji.

Sprchový filtr

Máme-li vodu z veřejného zásobování, neměli bychom zapomínat ani na chlor při sprchování. Dobře funguje a dlouho vydrží sprchový filtr Dios, který jednoduše namontujeme mezi baterii a sprchovou hadici.

Více na filtryvody.cz



Reklama

Reklama: