Filtry na pitnou vodu do kuchyně, srovnání

15.2.2021 | Jana Konečná

pitna-voda-filtryFiltr na chlorovanou vodu musí odstraňovat především toxické vedlejší produkty chlorace, které vznikly při vodárenské úpravě. Používá se na to především aktivní uhlí, tedy filtry s aktivním uhlím. Kvalitní filtr s aktivním uhlím dokáže odfiltrovat do vysoké míry i další případné škodliviny jako těžké kovy, pesticidy, insekticidy, hormony, antibiotika a další léčiva a chemikálie. Kvalita filtrů s aktivním uhlím se dost liší, zde přinášíme jejich přehled a srovnání. 


Dionela  FAM1, Dionela FDN2 a eSpring pod dřez nebo na linku

Ze srovnání vychází nejlépe filtry Dionela české výroby, podle dostupných testů výborně odstraňují chlor, trihalometany, pesticidy, těžké kovy, hormony, antibiotika a další léčiva a další různé chemické látky.

Dionela FAM1 má velkou kapacitu (vložka se mění po dvou letech, cena výměny cca 900 Kč), Dionela FDN2 odstraňuje kromě škodlivin i dusičnany a je schválená i pro kojence od půl roku - jako jediný filtr v Česku. Vložka se mění po vypotřebování, maximálně po roce (cena výměny cca 800 Kč). Obě Dionely mají velké množství filtrační hmoty v ideálním tvaru a průtoku a jsou bezpečné, nepomnožují bakterie (ošetřené stříbrem). Pořizovací cena Dionely je 5 až 6,5 tisíc Kč.

Americký eSpring neodstraňuje dusičnany a má méně vhodný tvar a méně filtrační hmoty než Dionely. Dále má vyšší průtok než Dionely, což je sice příjemné pro použití, ale ještě více to snižuje účinnost filtrace. Vložka se mění po roce (cena výměny cca 7 tisíc Kč). eSpring je rovněž bezpečný a nepomnožuje bakterie (ošetřeno UV lampou). Pořizovací cena je 26 až 32 tisíc Kč.

 

Rainfresh nebo Atlas na hlavní přívod nebo pod dřez

Filtr "do trubky" Rainfresh FC200 odstraní chlor, ale neodstraní škodlivé trihalometany, těžké kovy, ropné látky ani saponáty. Atlas LA je jeho obdoba od firmy Atlas. Cena pořízení Rainfreshe je cca 1790 Kč, Atlas LA cca 900 Kč. Atlas LA a jeho sestavy viz filtry s aktivním uhlím.

 

Filtry na studniční vodu a na dešťovou vodu najdete na Filtryvody.cz

Více informací najdete v rubrikách: Bydlíme Články Jídlo z VodaReklama

Reklama: