Filtry na pitnou vodu do kuchyně, srovnání

15.2.2021 | Jana Konečná

pitna-voda-filtry"Když dezinfikujeme vodu chlorem nebo jiným chemickým oxidantem, nezabíjí jen bakterie a viry, ale reaguje i s přírodními organickými látkami ve vodě za vzniku směsi toxických látek, které nazýváme vedlejší produkty dezinfekce. Je to nežádoucí, ale nevyhnutelný proces při chemické dezinfekci vody. Daň, kterou platíme za to, že voda je mikrobiologicky nezávadná a lidé zde hromadně a akutně neumírají na tyfové, úplavicové či cholerové epidemie," uvádí v Hospodářských novinách z 11. 2. 2021 František Kožíšek, vedoucí oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu.


Kvalitní filtr do kuchyně musí odstraňovat ty toxické vedlejší produkty chlorace, které vznikly při vodárenské úpravě, používá se na to především kvalitní aktivní uhlí. To dokáže odfiltrovat do vysoké míry i případné další škodliviny jako těžké kovy, pesticidy, mikroplasty, hormony, antibiotika a další léčiva a chemikálie. Kvalita filtrů s aktivním uhlím se však dost liší, provedli jsme proto jejich  srovnání. 

 

Filtry k vodovodu 

Ze srovnání vychází nejlépe filtry Dionela české výroby, podle dostupných testů výborně odstraňují škodliviny. Typ Dionela FDN2 odstraňuje navíc i dusičnany a je schválená i pro kojence od půl roku - jako jediný filtr v Česku. Pro malou domácnost pak filtrační konvice Oasa.

Dionela  FAM1 - jednička

Vynikající účinnost na škodliviny ve vodě jako jsou chlor, trihalometany, pesticidy, těžké kovy, hormony, antibiotika a další léčiva a další různé chemické látky. Velké množství filtrační hmoty v ideálním tvaru a průtoku. Filtr je bezpečný, nepomnožuje bakterie (ošetřen stříbrem). Největší kapacita ze všech filtrů, výměna vložek vždy po dvou letech, vychází nejvýhodněji ze všech. Viz filtr Dionela FAM1.

Dionela FDN2 - jednička

Vynikající účinnost na škodliviny ve vodě jako jsou chlor, trihalometany, pesticidy, těžké kovy, hormony, antibiotika a další léčiva a další různé chemické látky. Navíc odstraňuje dusičnany, upravená voda je kojenecká voda, pro kojence od půl roku. Velké množství filtrační hmoty v ideálním tvaru a průtoku. Filtr je bezpečný, nepomnožuje bakterie (ošetřen stříbrem). Nižší kapacita než Dionela FAM1, vložka se mění maximálně po roce. Viz Filtr na vodu i pro kojence.

eSpring - dvojka

Pravděpodobně dobrá účinnost na škodliviny ve vodě jako jsou chlor, trihalometany, pesticidy, těžké kovy, hormony, antibiotika a další léčiva a další různé chemické látky. Neodstraňuje dusičnany. Má velké množství filtrační hmoty, ale je baňatější a má vyšší průtok než Dionely. Filtr je bezpečný, nepomnožuje bakterie (ošetřeno UV lampou). Nižší kapacita než Dionela FAM1, vložka se mění po roce. Filtr i výměna vložky jsou velmi drahé, několikanásobně než Dionela.

Rainfresh FC200 - čtverka

Filtr "do trubky" s vložkou CF2. Odstraní chlor, ale neodstraní škodlivé trihalometany, těžké kovy, ropné látky ani saponáty. Viz Filtr Rainfresh FC200.

Atlas LA - čtverka

Filtr "do trubky" s vložkou LA, obdobou vložky CF2 u Rainfreshe. Dá se očekávat, že podobně jako Rainfresh odstraní chlor, ale neodstraní škodlivé trihalometany, těžké kovy, ropné látky ani saponáty. Filtr Atlas LA.

 

Filtrační konvice

Filtrační konvice Oasa - jednička

Podle dostupného testu výborně odstraňuje chlor, škodlivé trihalometany a saponáty, a to stejně dobře jako Dionela FAM1. Dobře odstraňuje i těžké kovy (olovo) a ropné látky. Filtr je bezpečný, nepomnožuje bakterie (ošetřen stříbrem). Nezasahuje do mineralizace a je možné ji používat soustavně a dlouhodobě, a to i na pití zastudena. Hlavní nádoba je skleněná. Viz filtrační konvice Oasa.

Filtrační konvice Brita - trojka

Podle dostupného testu výborně odstraňuje chlor, škodlivé trihalometany a ropné látky, a to stejně dobře jako Dionela FAM1. Dobře odstraňuje i těžké kovy (olovo) a saponáty. Filtr je bezpečný, nepomnožuje bakterie (ošetřen stříbrem). Stříbra se ale do vody vylučuje více než 10x více než ve filtrech Dionela i Oasa, což není zrovna žádoucí.  Filtr kromě toho zasahuje do mineralizace a upravenou vodu je možné používat především na přípravu kávy a čaje. Pro pití zastudena spíše jen příležitostně. Všechny součásti jsou z plastu.  

 

Cena pořízení filtru

1. Atlas LA - 900 Kč 

2. Rainfresh FC200 - 1790 Kč

3. Dionela FAM1: 4800 až 6600 (podle připojení)

4. Dionela FDN2: 5100 až 6800 (podle připojení)

5. eSpring - 26200 až 31800 Kč (v ceně je připojení)

 

Roční náklady na provoz

1. Dionela FAM1 - 480Kč 

2. Rainfresh FC200 - 450 až 900 Kč

3. Atlas LA - 600 až 1200 Kč

4. Dionela FDN2 - 820 až 1640 Kč

5. eSpring - 5740 až 7600 Kč

 

Sprchový filtr na chlor

Odstraňovat chlor z vody na sprchování je možná ještě důležitější než z vody na pití a vaření, chlor totiž vdechujeme. Sprchový filtr Dios je oblíbený díky svému výkonu i velké kapacitě.

 

Filtry na studniční vodu a na dešťovou vodu najdete na Filtryvody.cz

Více informací najdete v rubrikách: Bydlíme Články Jídlo z VodaReklama


Filtry na studniční vodu?
Důležitý je rozbor vody.Jak využít dešťovou vodu v domácnosti
filtry na dešťovou vodu