Filtry na vodu v kuchyni mají odstranit škodliviny a zachovat minerály. Které to umějí?

26.5.2023 | Jana Konečná

pitna-voda-filtryFiltry na vodu do kuchyně by měly odstraňovat z pitné vody celé spektrum škodlivin jako pesticidy, těžké kovy, léčiva, hormony a další. Měly by ale ve vodě ponechat prospěšné minerály. Srovnáním filtrů na českém trhu zjistíme, jak si který stojí.

 


Filtr do kuchyně

Odstranit škodliviny

Široké spektrum nejrůznějších škodlivin dokáže z vody odstraňovat aktivní uhlí. Dělá to ale jen tehdy, když voda protéká pomalu a je dostatečně dlouho v kontaktu s uhlíkem. Na odstraňování škodlivin proto fungují nejlépe filtry s množstvím filtrační náplně a pomalým průtokem. 

Z filtrů na českém trhu odstraňují škodliviny s vysokou účinností Dionela FAM1, Dionela FDN2, H2Onanotec (místo pomalého průtoku má uhlíkovou nanotechnologii), různé reverzní osmózy (odstraňují vše ultrafiltrační membránou) a dále filtrační konvice Diona max FAM1 a Diona max FDN2.

Ostatní uhlíkové filtry odstraňují škodliviny také, ale s mnohem menší účinností: eSpring, Atlas s vložkou CA-SE nebo LA, Rainfresh s vložkou CF2 mají příliš vysoký průtok, účinnost by se podstatně zvýšila, kdyby se jim nastavil průtok na 1,5 litru za minutu. Filtrační konvice Brita, Aquafor a další mají zase málo uhlíku. 

 

Zachovat prospěšné minerály

Filtry do kuchyně by kromě odstraňování škodlivin měly mít ještě další důležitou vlastnost, měly by zachovávat ve vodě přirozenou mineralizaci, prospěšné minerály. Tuto podmínku nesplňují různé reverzní osmózy, které vodu zcela demineralizují, a ta se musí následně remineralizovat, aby byla pitná. Prospěšné minerály ale odstraňuje i většina filtračních konvic, které působí na tvrdost vody, nahrazují je sodíkem.

Z filtrů do kuchyně na českém trhu zachovávají přirozenou mineralizaci Dionela FAM1, Dionela FDN2, eSpring, H2Onanotec, Rainfresh s vložkou CF2, Atlas s vložkou CA-SE nebo LA a filtrační konvice Oasa s vložkou č. 1 nebo č. 2, Diona max FAM1, Diona max FDN2.

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama:

Filtry na vodu

 

Filtry na vodu,

které pasují i fungují, najdete na filtryvody.cz