Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí

12.12.2018 | Ekolist.cz

Advent. Mnozí z nás právě v tento čas zapalují ve svých domovech svíčky nejen na adventních věncích, ale také samostatně, jako tzv. aroma svíce. Rádi se obklopujeme vůní připomínající koření, jehličí, perník a další vánočně laděné vůně. Výrobci přicházejí s novými a novými vonnými kompozicemi, v marketech na nás útočí vyzývavě barevné gelové svíčky ve skle, které slibují mnoho hodin opojného aromazážitku. Pojďme se ale podívat, zda nám taková vánoční svíčka kromě omámených smyslů nepřinese také nějaké mikro kaňky na našem zdraví.

Možná pak přehodnotíme své zvyklosti a vrátíme se zpět do minulých století ke skutečně přírodním svíčkám. Například z pravého včelího vosku.

Většina svíček je vyrobena z parafinu, což je vedlejší ropný produkt. K vytvoření parafínu je ropný odpad chemicky bělen, deodorován a pak se z něj vytvoří vosk. Při spalování může parafinový vosk uvolňovat do ovzduší toxické těkavé organické sloučeniny (tzv. VOC), včetně acetonu, benzenu a toluenu, které jsou známými karcinogeny. Jedná se o stejné chemikálie, které se vyskytují v emisích naftového paliva a víme o nich, že způsobují alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy a dokonce rakovinu. Emise z pálených svíček byly experimentálně zkoumány. Hlavní zjištěné znečišťující látky jsou BTEX (benzen - toluen - ethylbenzen – xylen), aldehydy a polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH).

Několik studií (například tato) zjistilo škodlivé emise ze svíček a způsobilo u veřejnosti značné obavy. Další studie zmiňují expozice dioxinům (například tady, tady) a neurotoxicitu z olověných knotů (například tady, tady a tady).

Studie Davida Krause publikovaná University of South Florida v roce 1999 uvádí, že saze vznikající při spalování nafty a saze svíček mají stejné fyzikální a mnoho stejných chemických vlastností, o nichž se předpokládá, že přispívají k toxicitě a karcinogenitě. Krause dále upozornil na to, že emise spalování vonných svíček mohou přispět ke zvýšené expozici benzenu a dalším potenciálně karcinogenním látkám (těkavé a částečně těkavé organické sloučeniny).

Některé výše zmiňované studie později napadli zejména výrobci svíček s ohledem na klesající poptávku a žádali kontrolní úřady tato fakta přezkoumat v podrobnějších testech. Takovému výzkumu se věnovala například rozsáhlá studie Davida J. Silvera Occupational exposure to ultrafine particles and polycyclic aromatic hydrocarbons from candle emissions, která se snaží posoudit předchozí studie ve správné perspektivě.

V roce 2001 vydala americká Agentura pro ochranu životního prostředí zprávu, která shrnuje dostupné informace o svíčkách jako potenciálních zdrojích znečištění ovzduší uvnitř budovy. V této zprávě se mimo jiné upozorňuje na to, že vonné svíčky pravděpodobně vytvářejí vyšší škodlivé emise než svíčky bez parfemace, dále zmínila studii, která uvedla koncentraci akroleinu, formaldehydu a acetaldehydu z emisí svíček překračující prahy doporučené agenturou a opět upozornila na koncentrace vylučovaného benzenu, které by mohly představovat rizika pro lidské zdraví.

Přestože další studie, které se věnovaly rizikům toxických emisí spalování svíček, byly ve svých výstupech zejména s varováním stran karcinogenity opatrnější, byly později zavedeny do praxe některá opatření týkající se svíček.

Není knot jako knot

Tentokrát se pozornost zaměřila na rizika knotů. Olovo by ve svíčkách nikdo nečekal, přesto byla před rokem 2003 běžná praxe zejména u knotů svíček z USA a Číny, ale i v některých zemích Evropy, že obsahovaly olověné části. Drobnými částmi kovu se totiž vyztužil knot, aby nezapadl do vosku. Tato praxe byla obvyklá zejména u vonných svíček, protože vonné oleje změkčují vosk a knot by se ve vosku hroutil.

Olovo se v těchto pletených knotech dříve běžně vyskytovalo. Po zjištění, že tyto svíčky mohou být hazardem pro malé děti, Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků (CPSC) jednomyslně odhlasovala zákaz výroby a prodeje knotů a svíček s olověným jádrem knotu.

U vonných svící je potřeba také zkoumat samotnou složku “syntetické vůně”, která je v běžných vonných svíčkách používaná. Těmto látkám (parfum, fragrance) se teprve začíná věnovat pozornost a výsledky studií jsou vesměs alarmující. Problematice rizik syntetické vůně a dopadů na kvalitu ovzduší uvnitř budov se podrobně věnuje např. environmentální vědkyně Anne Steinemann, profesorka University of Melbourne, která je mezinárodně uznávaným odborníkem na expozici znečišťujících látek a s tím souvisejících zdravotních dopadů. Zmíněná rizika syntetických vůní spočívají zejména v toxicitě při expozici i velmi malého množství těchto látek. Složka fragrance může zahrnovat desítky a dokonce stovky dalších látek, z kterých jsou mnohé prokazatelně škodlivé nebo potenciálně nebezpečné.

Palmový vosk ano, či ne?

Palmovoskové svíčky jsou tvrdší, mají typický zrnitý nebo krystalický povrch, vydrží déle hořet, svíčka drží pevný tvar a netvoří téměř žádný dým. Bohužel se nejedná o ekologicky šetrnou variantu, protože kvůli palmovému oleji se devastují velké plochy pralesů v Indonésii. Podívejme se raději na jiné možnosti.

Svíčky z včelího vosku

Tyto svíčky jemně a nevtíravě voní po medu, vydrží déle hořet a při spalování nedochází k vylučování toxických látek. Svíčky z včelího vosku se nabízejí v mnoha tvarech, ať už jako klasické válce, čajové svíčky, nebo srolované voskové pláty. Vypadá to tedy na ideální alternativu. Nutno však i zde zohlednit fakt, že včela neprodukuje vosk pro lidi, ale pro potřeby včelstva a tato „těžba“ nemusí tedy vyhovovat například veganům. Svíčky z včelího vosku jsou také s ohledem na surovinu, které včela nevyprodukuje příliš, poměrně drahé. Doporučujeme jimi tedy neplýtvat a dopřát si je například ke štědrovečerní večeři, nikoli na bezmyšlenkovité každodenní spalování.

Sojová svíčka

Na svíčky z rostlinných vosků, například sojový nebo řepkový, narazíte poměrně snadno. Jejich výhodou je, že při spalování čistých vosků bez jiných příměsí nevznikají škodlivé látky a jsou z obnovitelného přírodního zdroje. Také doba hoření je o něco delší než u klasických parafinových svíček, čímž vyváží poněkud vyšší cenu.

Jediným negativem může být zdroj soji, která se často pěstuje jako GMO, bývá hojně ošetřena pesticidy a herbicidy a mnozí výrobci rádi míchají sojový vosk se syntetickými barvivy, vůněmi či s parafenem. Důkladně tedy prověřujte zdroj sojového vosku u výrobce a zda jde skutečně o čistě přírodní surovinu bez jiné příměsi. A vybírejte vždy sojové svíčky bez barvy a vůně. Z prověřených zahraničních značek můžeme jmenovat např. Circle of Life Farms, u českých hand made výrobců si ověřujte, jaký sojový vosk či olej použili k výrobě a zda není smíchaný s parafinem.

Řepka a další oleje

Další varianty svíček jsou z řepkového, olivového, slunečnicového nebo kokosového oleje. Pokud obsahují pouze přírodní barviva a jako vonnou složku přírodní silici, tedy esenciální (tzv. éterický) olej, mohou být vhodnou alternativou. Počítejte s tím, že takové svíčky bývají pochopitelně dražší, než ty konvenční „ropné“.

zdroj: ekolist.cz

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama