Nedávej si do přátel lidi, co neznáš.

4.9.2018 | Jana Leitnerová

Přátelé na FBNěkdo to dává do spojitosti s volebními kampaněmi, někdo zase s propagandou, někdo s podvodníky, co se z lidí snaží vylákat peníze. Je to prostě tak nějak všecko - falešné účty na FB, které žádají o přátelství kde koho (a cíleně dost často "influencery"), s cílem nějak vás poškodit. Jak se bránit? To se doteď nezměnilo, opakování jest matkou moudrosti.


1. To, že máte společné přátelé není důvod si někoho mezi přátele pustit!

Žádá-li vás někdo o přátelství, máte možnost mu napsat zprávu a optat se, odkud se znáte nebo proč s ním chcete přátelství navázat - to se dá i otočit - když žádáte o přátelství někoho, koho osobně neznáte, ale chcete se s ním nějakým způsobem propojit na FB, napište mu, proč. On/ona sami pak vyhodnotí, jestli vaši žádost přijmou nebo ne.

2. Zabezpečení profilu a nastavení soukromí

Zabezpečením profilu a nastavením soukromí se můžete vyhnout mnoha nepříjemným situacím až průserům. Takže tomu věnujte pár minut ;) stačí zajít do nastavení a zkontrolovat si třeba to, kdo vás může o přátelství žádat, kdo vidí seznam vašich přátel nebo jak moc dohledatelní jste. Jo a nezapomínejte ani na dvoufázové přihlášení.

3. Odhalení fake profilů

Pro fajnšmekry, co je baví si hrát. Spousta fake profilů se dá odhalit jednoduše tak, že si vyhledáte info o jejich profilové fotce. Google totiž umí vyhledávat dle obrázku, takže můžete zjistit, že ten vnadný sportovec s českým jménem je ve skutečnosti americký juniorský plavec.

4. Opravdu jsi přítel přítele?

Ve chvíli, kdy se někdo odkazuje na vaše společné přátele, optejte se jich, jestli je opravdu znají - ať už osobně nebo z doslechu atd. Stačí zvednout telefon nebo se optat, až se uvidíte. Žádné přátelství na FB nespěchá tolik, aby nepočkalo, než si ověříte, kdo vám leze k soukromým fotkám a informacím.

Fakt to není sranda. Já chápu, že v mojí bublině se to moc často neděje, ale dostává se ke mně v souvislosti s odlektorovanými kurzy zásad bezpečnosti chování na netu spousta případů zneužití identit, podvodů a ne zrovna veselých případů. Tak nezapomínejte ani na to předat info o obraně a digitální gramotnosti dál. Sharing is caring, na to nezapomínejte.

P.S.: Ano, dalo by se toho sepsat ještě mnohem víc, z vlastní zkušenosti ale vím, že tohle je ten solidní základ, na kterém se dá stavět. Jo a pak to je "dvakrát měř, jednou řež" a prostě neklikej na vše, co na tebe vyskočí. Další si doplňte sami :)

FB příspěvek autorky, redakčně upraveno.

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama