Pozor na zanášení kanalizace

8.10.2018 | Zelené noviny

KanalizaceKanalizace není odpadkový koš, a přesto se do toalety splachují zbytky jídel, olej po smažení či dokonce kosmetické potřeby. Stává se to v případech, pokud lidé nevědí nebo váhají, kam by tyto odpadky měli vyhazovat. Některé věci ale do toaletní mísy rozhodně nepatří! Mohou nejen zapříčinit ucpání odpadních trubek, ale mají negativní dopad na životní prostředí.


Do kanalizace jen odpadní vodu

Mnozí z nás si uvědomují velké problémy s vodou a jejím vlivem na prostředí i život kolem nás. S její ochranou by měl začít především každý sám u sebe. Do kanalizační sítě je odváděna odpadní voda z jednotlivých domácností a firem. Kanalizace je určena k odvádění odpadních vod – tzn. vody mírně znečištěné během běžné denní hygieny, užívání toalety, úklidu, praní, mytí nádobí. Ostatní věci vyhazujeme šetrně do popelnice.

 

Všechno má své místo

Nejčastější neřestí, které se domácnosti dopouštějí, je vylitý olej po smažení přímo do toaletní mísy. Takový olej, byť i zředěný saponátem má za následky, že odpadní potrubí rychleji koroduje a dále narušuje mechanický proces čištění odpadních vod. Co tedy s tím? Nejjednodušší cestou je slévat olej do uzavíratelných lahví a odnést do sběrného dvoru nebo na benzínovou pumpu a vylít do nádob s vyjetým motorovým olejem. Olej lze recyklovat také do netříděného odpadu. Není to sice nejekologičtější, ale lepší než vylévat do kanalizace. Drobní zahrádkáři mohou olej použít do kompostu. Některá města dokonce již zavedla speciální sběrné kontejnery určené přímo na olej, který se dál zpracovává. 

 

Biologický odpad lze dál využít

Zbytky jídel, ovoce, zeleniny, někdy dokonce i masa či rozmělněné zbytky z drtičů odpadů, to vše také denně končí v odpadních vodách. Přitom by své místo měly mít ideálně v bio odpadu nebo na kompostu. V některých městech již existují hnědé kontejnery, kam se bioodpad vyhazuje, stačí si jen zjistit, kde se takové nádoby nacházejí. 

 

Kosmetické potřeby jedině do koše

Kosmetické potřeby (vatové tyčinky, odličovací tampony, dámské hygienické potřeby, dětské pleny a vlhčené ubrousky) dále vlasy, cigaretové nedopalky nebo kočkolit, který obsahuje písek v žádném případě do toalety nepatří. Nic z toho se nerozloží, potrubí se po čase nejen ucpe, ale také poškodí čerpadla. V tomto případě je jedinou a správnou cestou odpadkový koš.

 

Léky patří do lékárny 

Zatímco čisticí prostředky určené pro mytí toalety či nádobí jsou uzpůsobeny k tomu, že skončí v odpadních trubkách, a čistírny si s nimi dokážou poradit, u dalších chemikálií už to tak jednoduché není. Nevypotřebovaná léčiva vracejte zpět do lékárny, nikdy nesplachujte, léky negativně ovlivňují životní prostředí. Dokonce ani injekční stříkačky nepatří do koše. 

 

Voda je život, tak si ji neznečišťujme za cenu svého pohodlí. 
 

Foto: Pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama