Chutná vám chlorovaná voda?

6.11.2019 | Jana Konečná, Filtryvody.cz

pitna-voda-filtryChlorovaná chuť a "vůně" vody z kohoutku nás často odrazuje od toho, abychom ji pili. Místo toho kupujeme vodu balenou nebo si vodu filtrujeme.


Když už balenou, tak aspoň dobře skladovanou 

Kupovat balenou vodu je časově a fyzicky náročné, a také neskutečně drahé ve srovnání s vodou z kohoutku vodou i filtrací. Rizikem ale může být i kvalita vody, hlavně díky plastovému obalu. Pokud voda není v chladu a je vystavena přímému slunci, mohou se z plastového obalu do vody vyluhovat škodliviny a nadměrně pomnožit přirozeně přítomné bakterie. Dojde pak k tomu, že jejich metabolické a rozpadové produkty zatěžují vodu nežádoucími organickými látkami. (Viz například informace Dtestu). 

Když už tedy kupujeme balenou vodu, měli bychom ji aspoň kupovat tam, kde mají v prodejně chladno, zboží se rychle točí a regál s vodami není u okna. A doma flašky strčit do stínu a chladu. No a protože se snažíme vyhnout chloru, měli bychom se taky ujistit, že petky, co kupujeme, nejsou plné chlorované vody. Podle ekolistu je totiž skoro třetina balené vody plněno vodou chlorovanou.

 

Když kohoutkovou, tak s filtrem

Filtrovat vodu z kohoutku dává větší smysl než kupovat balenou vodu. Odpadá nošení těžkých balíků a vyhazování petek, voda je vždy čerstvá a taky je mnohonásobně levnější, než balená. Kvalitní filtr navíc odstraňuje nejen chlór, ale i další škodliviny.

Chtělo by se říct, že jakýkoliv filtr je prostě lepší než voda z kohoutku nebo balená, tak snadné to ale není. Filtry se liší a skoro všechny filtrační konvice se kromě chloru zaměřují hlavně na to, aby se nám ve varné konvici netvořil vodní kámen. Čímž vzniká problém, protože bychom konvici Brita, Aquaphor a další měli používat jen na kávu a čaj. Pokud bychom totiž vodu pili běžně i za studena, vystavíme se riziku, že nám upravená voda bude odnímat z těla minerály.

Chceme-li filtrovanou vodu pít bez obav i zastudena a dávat ji i dětem, pořídíme si raději filtr, který nezasahuje do přirozené mineralizace. Tedy skleněnou filtrační konvici Oasa nebo některý filtr pod dřez nebo na linku Dionela. Jde o filtry, které jsou nacpané kvalitním aktivním uhlím a mají nízký průtok, což je technologie, která z vody odstraní nejen chlor, ale i další možné škodliviny jako hormony, antibiotika, pesticidy, těžké kovy a podobně.  Reklama

Reklama:

Filtryvody.cz

široký výběr a rychlé dodání, poradí vám
Filtry na pitnou vodu
Filtry na vodu