Jednoduché pěstování hlívy bez kolíčků a igelitu

2.7.2018 | Hana Něničková

sadba hlívyRozhovor s odborníkem a dalo by se říci průkopníkem pěsotvání hlívy ústřičné, Vlastimilem Šavelkou, Vám nabídne pohled na nové a jednodušší možnosti pěstování hub v domácích podmínkách. Jedná se hlavně o metodu spodním očkováním, která je vhodná pro všechny pěstitele. Začít můžete ještě letos.


O téma samozásobení a produkci vlastních potravin se zajímá stále větší množství lidí. Kvatila ovoce a zeleniny v supermarketech se s plody z vlastní zahrádky totiž nedá vůbec srovnat. Kromě tradičních plodin si ale můžete doma vypěstovat i houby. Jednou z nich je také hlíva ústřičná, kterou teď díky nové metodě pana Vlastimila Šavelky, zvládne vypěstovat opravdu každý. Pro tuto novou metodu budete potřebovat jen špalek z listnatého dřeva, rýč a zrnitou sadbu hlívy. Už žádné igelity ani kolíčky.

Hlíva se již po staletí využívá v tradiční čínské medicíně. Obsahuje mnoho důležitých vitamínů, proteiny, vlákninu a další tělu prospěšné látky. Tato chutná houba mimo jiné zlepšuje metabolismus a čistí střeva. V kuchyni ji můžete využít jako náhražku masa do gulášů, polévek a omáček. Nebo si ji nasušit a užívat ji ve formě prášku jako koření a doplněk zdravého stravování.

 

 Co Vás vedlo k tomu, že jste vymyslel novou metodu spodního očkování dřeva hlívou?

Tradiční metody pěstování hlívy ústřičné na dřevě měly různé slabiny. Tou hlavní slabinou bylo zajištění vody pro podhoubí. Naočkované dřevo bylo třeba chránit před ztrátou vody ukládáním do pytlů nebo obalováním fólií. To bylo pracné a nevzhledné, mimoto se pod neprodyšným materiálem dařilo plísním. Moje metoda je jiná v tom, že sadba hlívy se aplikuje do místa, kde je přirozeně nejvyšší vlhkost - přímo do zeminy. V půdě lze snadno udržovat vláhu zaléváním a panuje v ní také optimální vzdušný režim. Podhoubí hlívy se při spodním očkování rozrůstá do dřeva rychle a ochotně, je zdravé a bez plísní. Za zmínku také stojí, že pro spodní očkování je potřeba skutečně jen to nejzákladnější - dřevo a hlívová sadba. 

Uvedením metody spodního očkování do života jsem takříkajíc zabil dvě mouchy jednou ranou. Výrazně jsem zjednodušil pracovní postup a zvýšil ujímavost sadby.

 

Co se děje se špalkem v zimě? Je potřeba se o něj v zimních měsících nějak starat?

Když se špalek naočkuje hlívovou sadbou včas, což je zhruba do konce prázdnin, podhoubí má dostatek času aby se rozrostlo do dřeva a zesílilo. Pak přezimuje bez nejmenších problémů a v následujícím roce pokračuje v růstu. Není tedy třeba špalky nijak zazimovat. Hlíva ústřičná je houba podzimní a časně zimní, zcela mrazuvzdorná a na chlad adaptovaná. Pro pozdější očkování však už nelze spodní metodu použít. Samozřejmě lze hlívu rozpěstovat i na podzim a v zimě, ale pak je třeba postupovat podle klasických metod. Spodní očkování je výborná metoda pro jaro a léto.

 

Doporučil byste kromě hlívy i další houby, které se dobře pěstují v domácích podmínkách?

Pěstování hlívy ústřičné, ale i plicní doporučuji i úplným začátečníkům. Jsou to houby skromné a jejich pěstování se dobře daří. Na českém trhu lze koupit podhoubí téměř deseti druhů jedlých hub, ale jejich dopěstování je poněkud nejisté. Pěstování exotických hub je spíše pro pokročilé pěstitele a nebo příznivce experimentů. Já osobně jsem v minulosti vyzkoušel pěstování celé řady hub a po veškerých zkušenostech se nyní věnuji výlučně hlívám. 

 


Čemu by se měli nováčci v pěstování hub vyhnout a na co si dát pozor?

Začátečníci by si měli v první řadě dobře přečíst návody na pěstování na mých stránkách www.planetahub.cz. Houby nejsou rajčata nebo kedlubny a jejich život a pěstování se od rostlin liší. Je potřeba držet se osvědčeného návodu a nevymýšlet vlastní zlepšováky. A dále by se měli vyvarovat těch nejvíc školáckých chyb, mezi které patří očkování dřeva jehličnatého, suchého nebo shnilého. 

 

Co je pro Vás největší přínos a užitek v pěstování hub?

Upřímně a na rovinu řečeno - materiální výnos pěstování hlívy na dřevě obvykle pokryje náklady na sadbu, o moc víc nelze čekat. Ale ta radost z vlastních čerstvých hub, ta je za všechny peníze. A jak se můžete chlubit před sousedy! Máte-li oči otevřené, při pěstování hlívy se všelico dovtípíte o přírodě a máte šanci vhlédnout do trošku skrytého světa dekompozice a koloběhu látek. Pro mne osobně je pěstování hub záležitost relaxační, přemýšlivá, skoro až filozofická.

 

Máte svůj oblíbený recept o který byste se mohl podělit?

Ze všeho nejraději mám houby sušené a rozemleté na prášek. Ať už se jedná o lesní houby, kterým sušením zesílí vůně a nebo o hlívu, která se ve formě prášku stává léčivou bylinou.

 

Zdroj fotky: www.planetahub.cz

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama