Péče o zahradu v zimě

23.1.2019 | Pavla Marková

Ani v zimě zahradník nezahálí, ale o svou odpočívající zahradu se stále stará, aby byla na jaře zase krásná, zelená a zdravá.


Sníh je sice pro zahradu požehnáním, nicméně těžký, mokrý sníh by mohl ulámat větve stromů a keřů. Nánosy sněhu proto pravidelně odstraňujeme například setřesením, máme-li mladé, štíhlé stromy, je ideální jeho větve volně svázat.

Vláha v zimě je obecně důležitá, hlavně pro neopadavé dřeviny, v bezmrazých dnech je proto důležité například stálozelený živý plot pořádně zalít. Taktéž je třeba pravidelně zalévat zimující terasové rostliny v květináčích, anebo rostliny rostoucí podél domu, kam se mnoho vláhy nedostane.

Nemrzne-li, můžeme provést průklest keřů, na kterých je, po opadání listí, dobře vidět, které větve jsou staré či naopak nadbytečné a je třeba je vystříhat.

Pokud je zimní teplota kolísající, dochází k nebezpečným prasklinám kůry ovocných stromů – stromy se během dne prohřejí a v noci zamrznou, čím dojde k prasknutí kůry i lýka pod ní. Proti těmto mrazovým trhlinám je nejlepší prevencí ochrana kmenů a silných větví bílým nátěrem, popř. jejich omotání netkanou textilií či jinou vhodnou, zateplující látkou.

Máte-li na zahradě jezírko, jsou rybičky v něm ohroženy nedostatkem kyslíku při ledové krustě na hladině. Aby jezírko nezamrzalo, je vhodné položit na hladinu různé plováky s tepelným tělískem. Stačí ale i obyčejná PET lahev, z poloviny naplněná vodou. Pokud už jezírko zamrzne, vytvořte kyslíkové díry na hladině pomalým litím horké vody na krustu ledu. Mechanické odstraňování ledu způsobuje velké rány, které mohou ryby polekat.

V zimě také nezapomeňte kontrolovat ve sklepě uložený česnek a cibuli a pravidelně je třídit. Při té příležitosti vždy sklep řádně vyvětrejte.

 

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama