Studniční voda? Často potřebuje filtry.

30.5.2018 | Filtryvody.cz

Filtr na vodu ze studnyVoda ze studny je často kvalitnější než chlorovaná voda z hromadného zásobování, a rozhodně je levnější. Někdy je studna dokonce zdroj jediný. Aby se však studniční voda mohla bez obav používat, a to i jako voda pitná, je často potřeba použít  nějaký ten filtr.


Základní filtr, který je dobré dát na hlavní přívod vody, je filtr na zákal s umyvatelnou vložkou. Může to být například filtr Atlas s vložkou RL. Můžeme do něj vyzkoušet i jiné typy vložek, například jemnější nasákavou vložku CPP nebo provázkovou FA, taky nasákavou.

Máme-li železitou vodu, dáme za umyvatelný filtr ještě filtr Atlas s vložkou CPP. Vložka CPP je sice na zákal, ale funguje i na železitou vodu, pokud dáme filtr co nejdále od studny. Podobně pracuje i filtr Atlas s vložkou FA.

Pokud používáme vodu ze studny jen jako užitkovou, nic dalšího už není třeba. Ale chceme-li mít vodu i na pití a vaření, potřebujeme již rozbor vody. Necháme jej udělat na nejbližší hygienické stanici tak, aby se zjišťovaly bakterie, dusičnany, CHSKMn, konduktivita neboli vodivost, pH, mangan Mn, železo Fe, vápník + hořčík (Ca + Mg). Dobré je znát i obsah dalších látek: arsen, dusitany, hořčík, chloridy, sírany, vápník a zákal. 

Podle rozboru poznáme, zda jsou potřeba nějaké další filtry, abychom mohli vodu používat jako pitnou. Nejčastěji se musíme vypořádat s problémy jako jsou bakterie nebo dusičnany, a nebo obojí. Filtry na bakterie i na dusičnany mají vždy snížený průtok, proto se umisťují až do kuchyně. Dusičnany odstraňuje filtr Dionela FDN2, na bakterie použijeme filtr Dionela dez nebo Atlas LA, viz filtry na bakterie. Máme-li problém zároveň s dusičnany i s bakteriemi, použijeme sestavu Dionela 2+dez.

Máte-li rozbor vody, můžete jej zkusit zaslat Mgr. Janě Konečné, která provozuje internetový portál Filtryvody.cz. Získáte tak návrh řešení pro vaši vodu, obchod totiž soustřeďuje nabídku filtračních zařízení od českých i zahraničních výrobců. Filtryvody.cz působí na českém trhu již od roku 1999 a v nabídce má i filtry na chlorovanou vodu z hromadného zásobování. O tom ale až někdy příště.Reklama

.

Reklama:
Reklama:
Filtry na pitnou vodu
Filtryvody.cz

.

ZN na Facebooku: