Na výběr jsou pobyty v asi 70 zemích. Nejčastěji potkáme dobrovolníky mezi 18-26 lety, najdou se ale i účastníci, kterým táhne na osmdesát. I nezletilí mají na výběr menší počet vybraných akcí, musejí však mít souhlas rodičů. Je vhodné ovládat alespoň komunikativně cizí jazyk, nejvíc příležitostí nám poskytne angličitna.
Pracovní doba je obvykle 4-6 hodin denně 5 dní v týdnu. Podle zaměření workcampu se vykonávají práce stavební, renovační, archeologické, sociální (s postiženými lidmi nebo s dětmi z uprchlických táborů), práce v přírodě či na farmách, aktivity v kulturní oblasti (například organizace hudebního festivalu). Většinou nepotřebujeme žádnou kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti.
Dobrovolnická práce je sice neplacená, máme však zdarma pobyt a stravu. Vaříme většinou společně s ostatními ze surovin zakoupených z peněz projektu, někdy je strava zajištěna v místní jídelně či restauraci. Ubytování bývá skromné, v místní škole, kulturním domě, ubytovně či ve stanu, spacák a karimatku si vezmeme s sebou.
Workcamp si vybereme v nabídce INEX-SDA nebo Tamjdem, máme přitom na paměti, že cestu a pojištění si budeme hradit sami. Přihláška se vyplňuje anglicky a lze uvést 4-6 projektů seřazených podle naší preference. Pokud nás nevezmou na první projekt, posune se přihláška na druhý, třetí a tak dále, dokud nejsme úspěšní. Spolu s přihláškou odešleme i registrační polatek, který se liší podle destinace.
I když čeští dobrovolníci vyjíždějí na workcampy většinou v rámci Evropy, můžeme se takto vydat třeba i do Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie a spojit cestu s dalším poznáváním cizích zemí. Můžeme takto ale objevovat i Česko, případně se zapojit i do organizace některého z českých workcampů.