Co dělat o víkendu? Pozorujte veverky

28.3.2020 | Ekolist

VeverkaPříroda je na dosah všude, není nutné za ní jezdit do turisticky atraktivních míst, vzkazuje Agentura ochrany přírody ČR. Poukazuje, že i v okolí našich domovů lze pozorovat mnoho zajímavých zvířat a rostlin. Právě o nich toho ale někdy víme překvapivě málo. Proto přišla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR před časem s výzvou pro veřejnost k mapování veverek: „Na veverku s mobilem“.„Zkuste se v těchto nelehkých dnech zaměřit na veverky a dát nám o nich vědět prostřednictvím aplikace BioLog. Veverky jsou běžně k vidění i ve velkých městech, s trochou štěstí se někdy dají pozorovat přímo z okna. Pomůžete nám zjistit, kde všude žijí, a zda zbarvení srsti nějak souvisí s nadmořskou výškou jejich výskytu,“ vybízí Lucie Záhorová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Veverky jsou v jarním období velice aktivní, shání si potravu i partnera. Ve větvích si staví několik kulovitých hnízd, které pravidelně střídají. To z obavy před predátory. V období péče o mláďata samice dokonce několikrát veverčata přestěhuje. Pokud je dostatek potravy, mohou mít veverky mláďata i dvakrát do roka.

Záznamy pozorování veverky zapsané pomocí aplikace BioLog přehledně ukazuje Story mapa. Bílá místa na mapě však napovídají, že jsou ještě oblasti, odkud o pozorování veverky zprávy nejsou. To ale neznamená, že by tam veverka nemohla být.

„Od roku 2018, kdy jsme kampaň zahájili, se počet záznamů pozorovaných veverek ztrojnásobil. Veverka se stala doslova skokanem roku a nyní je nejčastěji zapisovaným druhem přes aplikaci BioLog. Bohužel jsme se také dozvěděli, že hodně veverek zahyne pod koly aut,“ zmiňuje Lucie Záhorová.

Pozorování veverky lze zapsat pomocí několika jednoduchých kroků, aplikace byla pro tento účel upravena. Pokud je vám ale bližší obsluha stolního počítače nebo notebooku, je možné svá pozorování zapisovat i prohlížet přímo přes webové stránky. Stačí si k tomu založit účet. Aplikace je propojena s Nálezovou databází ochrany přírody, kterou Agentura ochrany přírody a krajiny ČR provozuje. Ta nyní obsahuje více než 26 milionů záznamů.

Více informací najdete v rubrikách:Reklama