Ptačinec žabinec
Ptačinec prostřední zvaný také žabinec eoste nejvíc během zimy a brzy na jaře. Tvoří porosty na nejrůznějších přistíněných místech, třeba ve smrkových hájcích. Sklízí se výborně po hrstech, někdy se musí odtrhat konce se zažloutlými lístky. Ptačinec je mnohdy dostupný i při souvislé sněhové pokrývce, protože pod smrky, kde rád roste, se sníh časti ani nedostane. Decimují jej až silnější mrazy, po jejichž skončení ale zase hned dorůstá.
Hluchavka nachová
Hluchavka nachová je nám k dispozici jak během zimy, tak i brzy na jaře. Roste takřka všude, stačí se jen pořádně podívat. Často se vyskytuje mezi porosty ptačince. V zimě a začátkem jara je zatím jen pár centimetrů vysoká, ale rostlinky jsou dostatečně rozložité a pěkně se sklízejí. Trháme jen horní část rostlinek, která je dostatečně šťavnatá a čerstvá.
Orsej jarní
Orsej jarní se objevuje po ústupu mrazů a tvoří pak mnohdy rozsáhlé porosty. Má ráda spíše stín a vlhko. Je velmi chutná a šťavnatá, a sklízí se dobře. Se sklizní ale skončíme hned, jakmile začne nasazovat na květ, protože pak už je jedovatá.
Před použitím plevel přebereme od suchých přírodnin a nekvalitních částí, rychle, ale pořádně propláchneme studenou vodou, vytáhneme z vody do jiné nádoby a ještě jednou pak vodu slejeme. Jedlý plevel je výborný do polévky, k restované zelenině nebo pod maso, dvě minuty před koncem tepelné přípravy. Můžeme zkusit i zasyrova, tady je na místě větší opatrnost, co tomu řekne zažívání.
Další jedlý plevel najdete v rubrice Jedlý plevel.
Fota: Růžena Odehnalová, poslední foto Pixabay.com