Jsem gay, za svou orientaci by se neměl nikdo stydět

20.10.2017 | Nakluky.cz

Matěj StropnickýPředseda Zelených Matěj Stropnický dnes ukončil spekulace o své orientaci. Bulvární média v úterý přinesla nepotvrzené zprávy, že Stropnický je gay. Dnes to osobně potvrdil serveru nakluky.cz. O svém soukromí příliš mluvit nechce, ale domnívá se, že voliči si zaslouží pravdivé informace. Jak prožíval coming out a co Zelení udělají pro českou LGBT+ komunitu?


Přečtěte si celý rozhovor s Matějem Stropnickým:

Média uvedla nepotvrzenou zprávu, že jste gay. Je to pravda?

Jo, jsem na kluky.

Proč s tímto „přiznáním“ přicházíte až nyní?

Soukromí je prostě jen moje. Mám z rodiny hodně příkladů toho, jak to vypadá, když o něj přijdete. Ale tato informace sama o sobě má u předsedy strany být vlastně veřejná. Nechci být za sraba.

Může vám veřejný coming out politicky spíše pomoci nebo uškodit?

Může nám i pomoct. Věřím, že lidé ocení, že s nimi jednám na férovku. Navíc Zelení hájí práva LGBT komunity jako jediní naprosto důsledně. Účast na Prague Pride je jen jedna z mnoha věcí.

Jste veřejně známá osoba, co je u takového coming outu nejsložitější?

U veřejně známého člověka to máte na dvakrát. Nejdřív s tím musíte seznámit rodinu, blízké, aby se to nedozvěděli z novin, protože to se nedělá. To jsem si odbyl dávno, před víc než deseti lety. A pak teprve přijde na řadu veřejnost. Dokud jsem nebyl předsedou strany, drby bulváru jsem ignoroval.

Ale teď se to dostalo do polohy, kdy mne v Blesku vykreslili jako zbabělce. A to teda fakt nejsem. A jsem v české politice jediný. Můžu vám jmenovat iks politiků ze všech stran, kteří jsou na tom stejně, ale mlčí. Nicméně nikoho nesoudím, každý potřebuje svůj čas.

Je opravdu Daniel Krejčík váš současný přítel?

Ano. Dan je skvělej.

Pro voliče s homosexuální orientací můžete být jako „gay“ předseda mnohem věrohodnější. Co udělají Zelení pro českou gay komunitu, pokud se dostanou do parlamentu?

Stejná práva pro stejnou lásku! Chceme, aby stejnopohlavní páry byly zrovnoprávněny. Dvě věci vidíme jako nejpodstatnější: adopce dětí a přiznání vdovských/vdoveckých důchodů. Ale vlastně chceme, aby měli lidé žijící ve stejnopohlavních svazcích prostě stejná práva, jako manželé.

Chcete něco vzkázat našim čtenářům?

No jasně: vaše životy jsou jenom vaše, takže se nikoho a ničeho nebojte. A pojďte volit Zelený. My se taky ničeho nebojíme a budeme hájit vaše práva jako nikdo druhý.

Zdroj: Celý rozhovor zveřejnil server www.nakluky.cz.

https://www.zeleni.cz/matej-stropnicky-jsem-gay-za-svou-orientaci-se-nemel-nikdo-stydet/

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama