Kalendář přírodního zahradníka – duben

5.4.2017 | Ekologický institut Veronica

LupeníVšechny stromy krátce před kvetením dobře pohnojíme vyzrálým kompostem a nasteleme pokosenou trávou, slámou, starým senem nebo drcenou kůrou. Tak udržíme půdu pod nimi vlhkou a kyprou a zamezíme růstu plevelů. Jen kolem kmene necháme dostatek vzduchu, nejlépe obložením většími kameny, abychom ztížili přístup škůdcům, kteří by pod mulčem mohli najít úkryt, a také abychom zabránili případnému zahnívání kmene.


Přesazujeme a případně vegetativně množíme aromatické rostliny jako je máta, meduňka, dobromysl, tymián, yzop a další. Můžeme je uplatnit jako bariéru proti nevítanému hmyzu a plžům.

Rostliny z podzimních výsevů podle potřeby jednotíme nebo mezi ně sejeme a dosazujeme další druhy, s ohledem na příznivé kombinace. Například mezi petrželku dosejeme ředkvičku nebo pórek, který je pak dobře chráněn před květilkou cibulovou. Mezi rozvíjející se zimní salát dosazujeme třeba rané zelí. V našich podmínkách celkem dobře přezimují kromě zimního salátu odrůdy Humil i červenolisté kadeřavé saláty k česání. Novým sazenicím můžeme zkrátit listy, aby ztrácely méně vody, případně je dočasně přistíníme květináči. Nejšetrnější je přesazení navečer při deštivém počasí.

Na uvolněná místa mezi postupně sklízený kozlíček polníček doséváme třeba raný hrášek, červenou řepu, mangold nebo roketu.

Na menší vybraný záhonek můžeme zkusit vyset polykulturu ze směsi letních salátů, ředkviček, kopru, měsíčku apod. V polovině dubna vyséváme také pozdní odrůdy zelí, kapusty a kedlubnů přímo na záhon. Na výsevný záhon pak zeleniny pro červnovou výsadbu, jako je kadeřavá nebo růžičková kapusta. Pokud jste měli v minulých letech potíže s dřepčíky nebo bělásky, zkuste letos vedle košťálovin vysadit rajčata a celer. Jejich aroma  bude oba škůdce odpuzovat. Na konci dubna můžeme podle stavu půdy sít do hnízd okurky podle pranostiky: „na sv. Marka (25.4.) sej oharka“.

Zkusme si dopřát čerstvé bylinky, ve kterých většina lidí vidí jen nevítané plevele. Drobné lístky i kvítky sedmikrásek do salátů, polévek i na chlebíčky, kopřivy do špenátu, polévek i salátů, případně spolu s popencem do velikonoční nádivky, lístky pampelišek a bršlice do výborného a zdravého salátu a další a další. Květy fialek mohou ozvláštnit jednohubky nebo ozdobit dort. Vyrýváme ještě poslední topinambury, nahrubo nastrouhané jsou také výbornou příměsí do jarních salátů, protože zjemňují jejich mírně nahořklou chuť. Koncem měsíce sklízíme první ředkvičky, saláty, první listy šťovíku zahradního, obrážející lístky fenyklu sladkého i roketu, hořčici, česnek medvědí apod.

Redakčně zkráceno, celý článek si můžete přečíst na www.veronica.cz

Další rady a zásady pro přírodní zahrady viz veronica.cz/prirodni-zahrady, v praxi můžete vidět přírodní zahradu v Hostětíně

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama