Kbelík vody do přírody

14.7.2019 | Sandra Franerová

vodaPo úmorném jaru je zde ještě teplejší léto. Sluníčko svítí, hmyz poletuje, vy sedíte u vody na dece v trávě … moment, je pod tím tráva nebo seschlé cosi, co trávou kdysi bylo a půda praská tak, že sebemenší závan větru vznese prach do vzduchu? Nebylo by hezké, kdybyste místo textilu položili tělo přímo na huňatý koberec trávy a před sluncem vás nechránil slunečník, ale pěkně košatý strom?


Něco se děje

Je potřeba zakročit a to už na samém začátku života. Když se zasadí semínko. Aby kolem nás vše rostlo a žilo, je potřeba základního elementu - vody. Tu zkrátka potřebujeme všichni. Nejen my lidé, ale i zvířata a rostliny kolem nás.

Existuje moc krásný projekt s názvem Kbelík vody. #kbelikvody Myšlenka je jednoduchá. Každý z nás může přispět kbelíkem vody z domácnosti a zachrání planetu. A to doslova. Není to žádná utopie, ani velmi vzdálená budoucnost. Planeta se otepluje, příroda skomírá. Jde o jednoduchý koloběh. Málo vody, potravy a živin znamená méně hmyzu, méně ptactva, stromů, keřů a rostlin. A jak je známo, to vše hraje důležitou roli v životě. Symbióza. Zeleň nám vytváří kyslík nutný k dýchání. O tu se zase starají zvířata. Když toto začne odumírat, bude pozdě.

Kbelík vody najde doma každý. A pak jej stačí vylít u nejbližšího strou či keře. Samozřejmě je nejlepší se domluvit s přáteli, sousedy a rodinou a můžete třeba dvakrát týdně vyjet na hromadné zalévání.

Co je důležité podotknout, nikdo nechce, abyste vzali kbelík a natočili do něj vodu z kohoutku. To by bylo plýtvání, nejen vašimi penězi. Stačí přes den sesbírat vodu, která je čistá a nezávadná, a která by běžně odtekla odpadem.

Jakou vodu lze použít:

  • Mytí zeleniny a ovoce

  • Neosolené voda z vaření brambor, luštěnin a rýže

  • Ranní opláchnutí obličeje

  • První opláchnutí těla ve sprše

  • Po koupání dětí, kdy není nutné používat drogerii

  • Nedopitá káva, mléko a matcha

  • Stará voda z varné konvice

  • Běžné umytí rukou

V podstatě lze do kbelíku vylít každou vodou bez tuků, solí a chemie.

 

Máte už plný kbelík? Hurá jej vylít, ale správně. Je pár pravidel, která by se měla dodržovat.

  1. Nejlepší dobou na zalévání je pozdní odpoledne až večer. Kdy slunce již není vysoko na obloze a vzduch se lehce ochlazuje. Tehdy mají rostliny nejlepší šanci vodu zužitkovat do poslední kapičky.

  2. Nikdy nezaléváme květy a listy. Mohly bychom je spálit.

  3. Stromu jeden dva kbelíky vody nepostačí. Jeho spotřeba je velmi vysoká. Je lepší domluvit se se sousedy a jít hromadně zalévat.

  4. Květiny, zeleninu a keře zaléváme kolem kořenů.

  5. Staré vzrostlé stromy potěší i narušení hlíny rozrytím kolem jejich kmene. Voda se tak lépe vsákne do často velmi vysušené tvrdé hlíny.

  6. Mladé stromy zalévejte přes trubku, které jsou vybudovány vedle nich a dopraví vodu hluboko do půdy.

Milujte sebe a své okolí. Pokud chceme něco změnit, musíme začít už dnes.

 

Jak ještě přivést vodu do přírody si můžete přečíst na Kbelíku vody.

 

Zdroj: Kbelik vody

Zdroj obr.: Pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Reklama:

    Filtry na vodu