Něco se děje
Je potřeba zakročit a to už na samém začátku života. Když se zasadí semínko. Aby kolem nás vše rostlo a žilo, je potřeba základního elementu - vody. Tu zkrátka potřebujeme všichni. Nejen my lidé, ale i zvířata a rostliny kolem nás.
Existuje moc krásný projekt s názvem Kbelík vody. #kbelikvody Myšlenka je jednoduchá. Každý z nás může přispět kbelíkem vody z domácnosti a zachrání planetu. A to doslova. Není to žádná utopie, ani velmi vzdálená budoucnost. Planeta se otepluje, příroda skomírá. Jde o jednoduchý koloběh. Málo vody, potravy a živin znamená méně hmyzu, méně ptactva, stromů, keřů a rostlin. A jak je známo, to vše hraje důležitou roli v životě. Symbióza. Zeleň nám vytváří kyslík nutný k dýchání. O tu se zase starají zvířata. Když toto začne odumírat, bude pozdě.
Kbelík vody najde doma každý. A pak jej stačí vylít u nejbližšího strou či keře. Samozřejmě je nejlepší se domluvit s přáteli, sousedy a rodinou a můžete třeba dvakrát týdně vyjet na hromadné zalévání.
Co je důležité podotknout, nikdo nechce, abyste vzali kbelík a natočili do něj vodu z kohoutku. To by bylo plýtvání, nejen vašimi penězi. Stačí přes den sesbírat vodu, která je čistá a nezávadná, a která by běžně odtekla odpadem.
Jakou vodu lze použít:
-
Mytí zeleniny a ovoce
-
Neosolené voda z vaření brambor, luštěnin a rýže
-
Ranní opláchnutí obličeje
-
První opláchnutí těla ve sprše
-
Po koupání dětí, kdy není nutné používat drogerii
-
Nedopitá káva, mléko a matcha
-
Stará voda z varné konvice
-
Běžné umytí rukou
V podstatě lze do kbelíku vylít každou vodou bez tuků, solí a chemie.
Máte už plný kbelík? Hurá jej vylít, ale správně. Je pár pravidel, která by se měla dodržovat.
-
Nejlepší dobou na zalévání je pozdní odpoledne až večer. Kdy slunce již není vysoko na obloze a vzduch se lehce ochlazuje. Tehdy mají rostliny nejlepší šanci vodu zužitkovat do poslední kapičky.
-
Nikdy nezaléváme květy a listy. Mohly bychom je spálit.
-
Stromu jeden dva kbelíky vody nepostačí. Jeho spotřeba je velmi vysoká. Je lepší domluvit se se sousedy a jít hromadně zalévat.
-
Květiny, zeleninu a keře zaléváme kolem kořenů.
-
Staré vzrostlé stromy potěší i narušení hlíny rozrytím kolem jejich kmene. Voda se tak lépe vsákne do často velmi vysušené tvrdé hlíny.
-
Mladé stromy zalévejte přes trubku, které jsou vybudovány vedle nich a dopraví vodu hluboko do půdy.
Milujte sebe a své okolí. Pokud chceme něco změnit, musíme začít už dnes.
Jak ještě přivést vodu do přírody si můžete přečíst na Kbelíku vody.
Zdroj: Kbelik vody
Zdroj obr.: Pixabay.com