Kdy začít přikrmovat ptáky? Dřív než nasněží

15.11.2021 | Sandra Franerová

krmítkoZima už je tu a příroda potřebuje pomocnou ruku. Venku uhodily mrazy a spousta potravy se doslova zavrtala pod zem a na stromech a keřích již nic neroste. Mnoho zvířat se proto uchyluje k zimnímu spánku nebo odlétá do teplých krajin. Co však ptáci, kteří u nás zůstávají?


 

  Přikrmování ptactva v zimě se stalo tradicí a pro některé koníčkem. Nezáleží na tom, zda žijete v domku nebo vlastníte byt. Krmítko lze připevnit kdekoliv. A pokud nechcete balkon plný trusu, můžete zob a lojové koule věšet a nosit na jedno vybrané místo v přírodě. Je to však nutné?  

Ornitologové nejsou jednotní v názoru. Přesvědčte se sami. Někteří tvrdí, že si příroda poradí sama, jiní zase, že vlivem úbytku hmyzu (což způsobují lidé) je nutné přírodě naopak pomoci. V podstatě jí to nahradit. Ptáčci jako stehlík, sýkorka, zvonek a další se vám odmění divadlem za oknem, kdy nastane boj o jídlo. V krmítku se různě střídají a veselé poskakování a přelétávání na okolní větvě bude pro vás oživením dne. 

Vyberte vhodné místo a čas pro přikrmování 

Krmítko rozhodně umístěte na bezpečné místo. Mělo by pevně držet a nebýt přístupné predátorům, jako jsou psi a kočky. Také by nemělo být poničené, ztrouchnivělé a rozhodně bez trčících hřebíků apod. Nemusí to být ani nejnovější model. Úplně postačí podlaha, střecha, bidýlko, kde si ptáček sedne, podle druhu ptactva vyberte správný model krmítka. Nachystat si jej lze už začátkem listopadu. 

Správné přikrmování začíná během listopadu a končí v březnu. Někdy se udává, že je potřeba mít vše přikryté sněhovou peřinou, než nasypete první zrní, ale to není pravda. Je mnohem účinnější začít malým množstvím a postupně zvyšovat. Ptáci si tak budou ještě potravu hledat sami a zároveň si zvyknou na pravidelný přísun. Během zimy pak množství navyšte a snažte se o pestrost.  

Krmte směsí pro ptáky, ne zbytky jídla 

Úplně nejjednodušší je zakoupit krmnou směs u chovatelů nebo ve zverimexu. Je namíchaná tak, aby prospěla mnoha druhům a dodala jim to, co potřebují. Do krmítka také můžete vložit ovesné vločky, mák, nastrouhanou mrkev, jablka, olejnatá semena, oříšky a obiloviny. Každý si přijde na své. Doporučení jak ptáky krmit je mnoho. Rozhodně neservírujte žádné zbytky z kuchyně a plesnivé kousky. Lidská strava je mastná a těžká. Mnoho ptáků po ní zbytečně uhyne. 

Nezapomínejte ani na vodní ptactvo a zajděte jim na řeku a jezera dopřát čerstvé listy salátů, kousky měkkých neslaných housek a jablka.  

Ptáci, kteří mají dostatek potravy přes zimu v dané lokalitě si pak na jaře na stejném místě vyvedou mladé. A pro ně budou chytat mnoho hmyzu. Pomůžou tak i vám.  

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama