Máme nová pravidla pro národní parky. Divoká příroda v nich bude převažovat.

5.4.2017 | Hnutí DUHA

sumavaJasně deklarovaným posláním národních parků bude nyní ochrana divoké přírody na více než polovině území každého z nich. Ministr Richard Brabec a ředitelé parků musí v nejbližší době začít připravovat podzákonné dokumenty. Jsou jimi zonace a zásady péče. Ty stanoví území se zónami divoké přírody a kdy a jak se budou v budoucnu rozšiřovat, aby ochrana divoké přírody nezůstala jen prázdnou deklarací.


Poslanci schválili také úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků. To zabrání dalšímu potenciálnímu převádění pozemků do rukou developerů a tlaku na novou výstavbu. V zákoně nicméně chybí několik dalších záruk, které by ještě více posilovaly ochranu krajiny před nevhodnou nebo nadměrnou zástavbou. 

Součástí zákona bude také nový institut tzv. klidových území, která se budou v NP vyhlašovat pro regulaci vstupu návštěvníků jen tam, kde je to nezbytné pro ochranu rostlin a živočichů citlivých na pohyb lidí.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Většina rozlohy každého národního parku bude určena pro ochranu divoké přírody a zároveň z ní nebude automaticky vyloučen vstup ohleduplných návštěvníků. Novela zákona ovšem neříká, do kdy se to má stát, zda za pět či sto let? Ministr Brabec a ředitelé parků nyní musí bezodkladně stanovit, kde a do kdy bude území pro divočinu a šetrnou turistiku rozšířeno.“

Zdroj: http://www.hnutiduha.cz/

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Reklama:

  Filtry na vodu

   

  Filtry na vodu,

  které pasují i fungují, najdete na filtryvody.cz