Mechové stromy mohou zachránit města. Čistí vzduch jako celý les

14.7.2017 | rozhlas.cz

Server Inhabitat informuje o společnosti, která vynalezla „městský strom“. Ve skutečnosti jde o čtyři metry vysoký městský mobiliář vyplněný mechy a lišejníky, které na sebe váží zplodiny a čistí vzduch.


Jeden městský strom dokáže vyčistit vzduch jako malý les o zhruba tři sta stromech. „Mechy mají mnohem větší listový povrch než jiné rostliny. Dokáží tedy zachytit daleko více zplodin,“ vysvětluje spoluzakladatel projektu Zhengliang Wu. Panely jsou zcela soběstačné, vysvětluje dále Wu, zachytávají dešťovou vodu, solární panely jim dodávají elektřinu na možnost analýzy vlhkosti půdy či vlastní efektivity, co se filtrace vzduchu týče.

Podle Světové zdravotnické organizace má znečištění vzduchu na svědomí každoročně až sedm milionů lidských životů. OSN dodává, že kolem roku 2050 budou až dvě třetiny obyvatelstva Země žít ve městech. Je tedy nezbytné, aby se problém městského znečištění rychle řešil.

„Městské stromy“ se už objevily ve dvaceti městech světa – v Oslu, Paříži, Bruselu nebo Hongkongu. Jejich propagátoři plánují sazbu i v chudších metropolích – cena jednoho stromu je ale 25 tisíc euro. Městské stromy mají ještě jeden problém – nemusí být zdaleka tak efektivní, jak se zdá. „I kdybyste měli perfektní čistič, dostat k němu okolní vzduch je velice složité. Například výfukové plyny se rozptylují vertikálně ve výšce několika kilometrů,“ namítá Garry Fuller, expert na ovzduší z londýnské King’s College, v rozhovoru pro CNN. „Větší smysl má zastavit znečištění vzduchu u samotného zdroje, například by město mohlo pořídit čistší autobusy.“
Tvůrci stromů ale namítají, že jejich projekt je ambicióznější. Městský strom je pouze první část veliké stavebnice – mechové panely by se mohly instalovat i na budovy, nakonec by šlo z města udělat jeden velký zelený filtr. „Sníme o tom, že vytvoříme infrastrukturu, díky které budeme moci města vyčistit a ochladit.“

zdroj: rozhlas.czinhabitat.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama