Neprat na krátké programy, radí expert

18.10.2022 | Deník N

Prát krátce by mělo být úspornější, ale není. Na energii jsou výhodnější dlouhé prací programy, protože ty kratší místo otáčení bubnu prostě víc ohřívají, což bere energie více. Expert v rozhovoru pro Deník N nás upozorňuje i na další energetické žrouty v domácnosti. 


Pomůže, když dám všechno prát na rychlý program?

Deník N: "Dlouhé prací programy jsou nejúspornější, protože pokud dáte pračce na praní méně času, vykompenzuje to tím, že pere při vyšší teplotě po delší dobu. U delších programů to není nutné, protože tam se to řeší delším otáčením bubnu při nižších teplotách, což logicky znamená nižší spotřebu."

Na čem vařit?

Deník N: "Když dáte ohřívat vodu, na indukční varné desce ji budete mít ohřátou nejrychleji. Na druhém místě by byla rychlovarná konvice, pak sklokeramická deska a na plynu by to trvalo o něco déle. Při indukci přechází teplo přímo na zahřívanou látku. U plynového sporáku a sklokeramické desky nejprve ohříváme hrnec, a při vaření na plynu logicky většina tepla přechází do vzduchu."

Jaký by měla být spotřeba lednice?

Deník N: "Například pokud máte standardní sestavu, to jest 180 cm vysokou a 60 cm širokou kombinovanou lednici s mrazákem s příkonem 110 až 120 kWh za rok, je to to nejlepší, co můžete v současné době dostat."

Celý rozhovor: Deník N: neperte na kratší programy, když chcete ušetřit, radí expert

Více informací najdete v rubrikách:Reklama