Otoč kelímek – První český systém zálohovaných vratných kelímků

23.1.2019 | Veronika Bělohlávková

Otoč kelímekKávu s sebou? Půjčte si odolný kelímek, vypijte si kávu a pak ho vraťte v jednom ze zapojených míst. Jednoduché, ekologické a udržitelné. Po celé České republice najdete vybrané kavárny, které se zapojily do původně olomouckého projektu Otoč kelímek.


Unikátní kelímky šetří životní prostředí. Modré kelímky jsou vyrobeny v Německu ze snadno recyklovatelného polypropylenu, který je velmi odolný, zdravotně nezávadný a má veškeré potřebné certifikace. Každý modrý kelímek, který se použije opakovaně, může nahradit zhruba 500 až 600 kelímků jednorázových. Jednorázové kelímky nelze v Česku recyklovat, protože je na to potřebná speciální linka. Není to však jen problém Česka. Uvádí se, že na světě se právě kvůli složitosti recykluje pouze 1 % použitých kelímků. Zbylé se pak buď musí spalovat, nebo se rozkládají stovky let. Česká republika se stala po Německu druhým státem, který začal proti používání jednorázových kelímků bojovat. 

 

Jednoduché řešení

Svůj oblíbený nápoj si nechte dát do vratného kelímku, za který zaplatíte vratnou zálohu ve výši 50 Kč. Kelímek můžete vrátit ve stejné kavárně nebo v kavárně po celé České republice, která je do projektu vratných kelímků zapojená (seznam kaváren naleznete zde). Pro vrácení nepotřebujete účtenku, stačí prostě donést kelímek a vzít si nový nebo si nechat vyplatit zálohu. A to i za více kelímků dohromady. Po umytí se kelímky znovu vrátí do oběhu. 

 

K Olomouci se přidávají další

V olomoucké metropoli, kde projekt vznikl, je zapojeno několik desítek kávaren a přidávají se další po celé republice. V oběhu je již několik tisíc kelímků a projekt si našel své příznivce. Lidé přestavájí být lhostejní k přírodě a jejich reakce jsou velmi pozitivní. Pokud byste ve svém městě tento projekt rádi přivítali, není nic jednoduššího, než navštívit webové stránky Otoč kelímek a svoji oblíbenou kavárnu doporučit.

 

Zdroj a foto: Otoč kelímek

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama