Permakultura může být součástí života

17.10.2018 | Sandra Franerová

permakulturaŽivot je nutné skutečně prožít. Nejlépe však tak, aby byl dobrý jak pro nás, tak i naše okolí. Pamatujte, že jen ve zdravém prostředí, lze žít zdravý život. Permakultura je styl života, který respektuje přírodní zákony a přináší radost a energii každý den.


Lidstvo je největším nepřítelem nejen sobě samému, ale celé fauně i flóře. Řítíme se do záhuby, naprosto dobrovolně ničíme celý ekosystém a vše kolem nás. Je jen na nás, jak dlouho tu lidstvo bude, v takové podobě jako je dnes. Je potřeba začít jednat a opět žít v souladu s přírodou.

Jsou lidé, kterým tato situace není jedno a podnikají kroky k obnově harmonie a sounáležitosti člověka s přírodou. Když se řekne Permakultura, co vás napadne?

 

Permakultura je nový způsob života

Jde o ideu, pojem, styl nového pojetí života, prostředí a zahrad. Tato myšlenka je ve světě známá již přes třicet let. Do Česka se však teprve postupně dostává. Permakultura je něco nového, co však stojí za tu námahu, rozšířit to do povědomí lidí. Slovo vychází z anglických slov permanent a agriculture. Tedy trvalé zemědělství.

Mezi zakladatele řadíme Billa Mollisona a Davida Holmgrena. Hlásali, že je nutné začít přemýšlet jinak. Jejich styl je vlastně o soběstačném systému, který je udržitelný a neustále se obnovující. Lze to tedy přenést nejen na zahrady, ale i způsob života.


Co lze z permakultury zavést i na vaší zahradě

  • Dešťová voda - Voda je cenná surovina. Někde ji je nadbytek, jinde se bojuje o každou kapku. Je dobré v rámci zdravého životního stylu neplýtvat pitnou vodou a na zalévání rostlin užívat vodu dešťovou. Lze ji sbírat mnoha způsoby. Okapy lze zavést místo kanalizace do sběrné nádoby. Využijte každou větší plochu co máte. Před deštěm také ven vytáhněte všechny vnitřní rostliny a květináče, které máte kryté. Nechte je přirozeně zalét a očistit. Pokud nemáte možnost svádět vodu z okapu, natáhněte třeba velkou plachtu přes zahradu a sbírejte vodu do ní. Poté přendáte sesbíranou vodu do nádoby a následně využijete nejen v období sucha.

  • Kompost - Snažte se bioodpad ukládat na jedno, tomu určené místo.Všechny zbytky z kuchyně, posečená tráva, spadané listí apod. vám vytvoří přírodní hnojivo na nadcházející sezonu. Lze také naopak vše nechat ležet, tak jak je. Popadané ovoce pouze odklidit na kopku pod korunu stromu. Listí pohrabat na hromádky a trávu nechat přirozeně růst. Příroda si s tím poradí sama. 

  • Jedlý plevel - Dříve se každý plevel okamžitě hubil a vytahal ze země pryč. Je to však nesmírná škoda. Takový plevel má v sobě ohromnou "životní" sílu. Má spoustu minerálů a jiných látek. Po zimě výborné nakopnutí. Sbírejte plevel na chemicky neošetřeném místě. Pokud svou zahradu hnojíte pouze přírodními prostředky, klidně si jej otrhejte i tam. Můžete si jej připravit jako salát, na styl špenátu či přidat ke konci vaření do polévky či pod dušené maso..

Další tipy najdete na webu potravinové zahrady.

Co lze považovat za permakulturní zahradu

Co to je permakulturní zahrada? Jak vypadá? Jde o určitý design pozemku a domu, který na ní stojí. Zahrada nesoucí se kolem objektu bydlení je navržena tak, aby především sloužila a nebyla jen na okrasu. Za permakulturní zahradou nehledejte anglický trávník a perfektně střižené stromy a keře. Naopak zde naleznete mnoho plodin. Pozemek tak slouží k získání potravy a energie.

Jak na to? Lze to zařídit výsadbou jedlých rostlin, jedlých plevelů, původních místních ovocných stromů a keřů, zeleniny. Energii získáte výsadbou potravinových lesů, zachycením slunečního záření, zadržením dešťové vody apod. Takže vlastně vše, co lze nalézt volně v přírodě, nějak využít ve svůj prospěch a neničit tím nijak životní prostředí. I dům by měl být v souladu s přírodou a být s ní co nejvíce propojen.

 

Hospodárnost, energetická úspora, výsledky produkce

Zahrada by měla být navržena tak, aby ji bylo jednoduché obhospodařit v závislosti na ročním období, které se každé jednotlivě nějak na daném pozemku chová, aby starost o ni nebyla energeticky náročná a produktivita dosahovala nejvyšších příček. K tomu lze využít i nějaká hospodářská zvířata a jejich přirozené chování (slepice).

Permakultura by podle mnohých vědců měla navrátit rovnováhu všemu živému a přinést trochu radosti do života každému z nás. Protože jen tam, kde nám bude dobře, budeme šťastni.

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama