Náklady železnicí místo kamiony, říkají Zelení

28.1.2017 | Zdroj: Strana zelených

Vláda chce, aby se náklady převážely po železnici jen mezi překladišti, dál už by zboží a materiál vozily kamiony. Zelení chtějí využívat železniční vlečky.


Podle Strany zelených by tak silniční doprava dále narostla a také by se musely stavět další silnice. Proto Zelení naopak požadují, aby vláda podpořila obnovu starých železničních vleček a budování nových, aby náklady mohly jezdit po kolejích od startu až do cíle své cesty. 

Koncepce nákladní dopravy z dílny ministerstva dopravy vyvolala nesouhlas Strany zelených. Návrh ministerstva předpokládá, že by po železnici jezdily jen ucelené vlaky mezi překladišti, ale do překladišť by náklad svážely kamiony. Podle Zelených by tak narostla silniční doprava a musely by se stavět další silnice. Stát by tak opustil záměr přesunout nákladní dopravu ze silnic na šetrnější a efektivnější železnici. Podle předsedy Zelených, Matěje Stropnického, by stát měl naopak dostat železnici co nejblíže ke zdroji a k cíli cesty. Matěj Stropnický proto požaduje "rozvoj obslužné nákladní dopravy na všech tratích a podporu obnovy a výstavby vleček do průmyslových a skladových areálů. Současně je třeba zpoplatnit všechny pozemní komunikace pro nákladní dopravu, obdobně jako i železniční dopravci platí za každý ujetý kilometr.” 

Zdroj: http://www.zeleni.cz/zeleni-vladni-koncepce-nakladni-dopravy-privede-vic-kamionu-silnice/

Více informací najdete v rubrikách:Reklama