Podporovat včely samotářky vám přinese ovoce

16.4.2018 | David Veselý

Věděli jste, že jich existuje několik stovek druhů a že pro zahrady jsou samotářky častokrát důležitější než včela medonosná?


Často opomíjené včely, známé jako samotářky, jsou velmi důležití tvorové. Druhově tvoří nejpočetnější skupinu včel a když jim na své zahradě nabídnete útočiště, odvděčí se vám pověstnou včelí pílí. Nejnápadnější jsou například včely zednice - těžká váha mezi včelami. Jsou výrazně robustnější a snadno si je můžete splést třeba i s čmelákem.

Věděli ale jste, že existuje několik stovek dalších druhů a že pro zahrady jsou samotářky častokrát důležitější než včela medonosná? Proč? Včela medonosná, žijící v početných rojích, je totiž vhodnější pro opylování rozsáhlých monokulturních porostů. Samotářské včely se naproti tomu zaměřují spíše na polykulturní porosty, kde na malé ploše roste mnoho druhů bylin. Včel samotářek se není potřeba bát. Nejsou zdivočelé a útočné, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Pokud se k nim budete chovat mírumilovně, budou i ony k vám.

Jak včelám samotářkám pomoci? Málokde máme možnost pomoci přírodě tak snadno a ihned, jako v tomto případě. Prvním předpokladem je mít živou a zdravou zahradu. To obnáší nelpět na hřbitovním modelu nízko střiženého trávníku obklopeného kolem dokola thůjemi a „ošetřovaného“ chemií. Nechte trávník aspoň trochu zdivočet. Thůje zrušte nebo je alespoň proberte a vysaďte mezi ně kvetoucí keře. Pokud se nechcete pouštět do pěstování náročnějších kvetoucích rostlin, ani nemusíte. Včely hojně vyhledávají všemožné druhy bylinek, které vaši péči takřka nepotřebují. Patří mezi ně také celá řada trvalek, nazývaných též "medonosné" trvalky. Jsou to například levandule, šalvěj, andělika, tymián, fenykl, topolovka, astra a mnohé další.

Když máme zahrádku v této fázi, pro včely samotářky je to jasná a neodolatelná pozvánka. Teď nám zbývá zařídit, aby na pozemku trávily více času anebo se rovnou usadily. Jedním z řešení jsou domky pro hmyz, často známé jako hmyzí hotely. Vyrábějí se v rozličných velikostech a tvarech. Obyčejná dřevěná budka bez čelní stěny, která je rozdělená do sekcí vyplněných rákosovými stonky, šiškami, děrovanými cihlami, navrtanými špalíky a dalším. Pro včely samotářky jsou nejzásadnější chodbičky a dutinky. V přírodě totiž hnízdí nejčastěji ve starých chodbičkách hmyzu, dutinách mezi cihlovým zdivem či taškami a některé druhy dokonce v chodbičkách v zemi nebo v hliněných svazích. Hmyzí hotel tyto úkryty napodobuje a pro samotářské včely jsou nejpřirozenější špalíky s navrtanými chodbičkami, které vložíme do některé ze sekcí hmyzího hotelu. Potom ho stačí zavěsit na příhodné místo. Ideálně tam, kde na něj bude hned ráno svítit slunko, aby se včely mohly rychle zahřát, a odpoledne už bude krytý v příjemném stínu. Pokud bydlíte blízko lesa, je vhodné čelní stranu domku opatřit lehce předsazeným králičím pletivem. Slouží jako ochrana před strakapoudy a jinými hmyzožravými ptáky, kteří by mohli celý obsah domku vyházet ven a včely vyzobat.

Určitě nezapomeňte na malé jezírko nebo alespoň ptačí pítko. Vodní prvek (jakékoli velikosti) by měl totiž být v každé zahradě. I včely samotářky potřebují pít, a když jim naservírujete pítko přímo pod tykadla, budou mít o důvod víc, zůstat u vás.

Nebojte se lákat na zahradu samotářské včely. Prospějete tím i sobě, protože vaše vlastní zahrada vás potom obejme nespočtem vůní, které budou moci rostliny díky samotářským opylovačům produkovat.

zdroje:
www.vcelysamotarky.cz
youtube kanál Jan Závodný Pospíšil
Wikipedia
obrázky: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama