Podzimní výlety za studánkami

13.10.2018 | Veronika Bělohlávková

Barochova studánkaNádherné babí léto vyzývá k procházkám, a tak se můžete vydat třeba na výlet za studánkami. Sedm nově zrevitalizovaných studánek jsou k vidění po celé České republice. Slouží nejen k původnímu účelu, ale dostaly i "nové kabátky", a to díky projektu Živé studánky.


 

Na webu Živé studánky se už dva roky po sobě hlasovalo o tom, které studánky si zaslouží „vrátit se do života“. Vítězky z prvních šesti krajů z roku 2017 a k tomu ještě dvě další, které dostaly dostatečné množství hlasů, už mají úpravy za sebou a zvou k návštěvě i k příjemnému odpočinku. Opravy studánek financuje značka Toma, výrobce balených vod, který stáčí vodu z pramene v přírodní rezervaci Adršpašsko-teplických skal. „Tím, že obnovujeme i další vodní zdroje ve volné přírodě, se chceme přírodě odvděčit za to, že nám na Broumovsku dává jednu z nejčistších vod ve střední Evropě. Cítíme to jako naši povinnost,“ vysvětlil Michal Vávřil, marketingový manažer značky Toma.

 

Květnická studánka u Úval

V západní části Škvorecké obory u obce Úvaly na Praze-východ slouží studánka jako jedna ze zastávek místní naučné stezky. Ta výletníky seznamuje se zajímavostmi a historií bývalého lichtenštejnského panství. Tento kus zarostlé divočiny nedaleko Prahy obsahuje například pozůstatky středověkého hrádku nebo kamenný mostek se dvěma oblouky z roku 1842.

 

Černá studánka u Malé Lhoty

Kousek od Valašského Meziříčí na naučné stezce Jana Karafiáta, autora slavných Broučků, leží Černá studánka kousek u Malé Lhoty. Na 14 kilometrech jsou vedle jedné z nejhezčích studánek u nás k vidění také ukázky typické valašské architektury, vzácní živočichové, rostliny a přírodniny.

 

Studánka na Staré hoře u Horního Maršova

Ve východních Krkonoších leží kousek od Horního Maršova studánka na Staré hoře. Najdete ji na křížové cestě vedoucí z místní části Temný důl právě na Starou horu. Poutní místo se studánkou pochází z roku 1854 a je vyhlášené svou kvalitou vody. Oblast kolem Staré hory je navíc ceněná jako jeden z nejzachovalejších souborů lidové architektury Krkonoš.

 

Barochova studánka u obce Prameny

Barochovu studánku u obce Prameny na Chebsku vybudovali v polovině 80. let František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les. František Baroch má dnes dokonce u kyselky tabulku s fotkou na znamení toho, že na něj místní milovníci přírody stále v dobrém vzpomínají.

 

Bočská studánka

Tato studánka patří do katastru obce Boč mezi Stráží a Kláštercem nad Ohří. Jedná se o  přirozený vývěr podzemní vody. Vodu ze studánky místní lidé využívali od nepaměti jak k pití, tak na vaření, a to díky její výborné a stálé chuti. Dodnes pro tuto vodu chodí nejen starousedlíci, ale i další generace místních i chatařů, z nichž od mnohých uslyšíte větu: „Dobré kafe se dá uvařit jedině s vodou z Bočské!"

 

Studánka pod Novým hradem

Nachází se na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem. Studánka je, stejně jako sousední pomník Jiřího Žalmana, součástí takzvaného Lesnického Slavína - unikátní a rozsáhlé sítě památníků, studánek a pamětních desek, věnovaných především význačným lesníkům, ale i umělcům – milovníkům přírody, a některé též obyvatelům lesa – zvěři, rostlinám i stromům.

 

Studánka Rozárka 

Tato studánka pramení ze skály v nádherné přírodě CHKO Křivoklátsko blízko řeky Berounky na kraji obce Zbečno. První písemný záznam o studánce Sv. Rozálie je v kronice obce již z roku 1909. V čase oprav obecní pumpy  tehdy dávala pitnou vodu skoro polovině obce. V blízkém okolí můžete navštívit také obnovenou Masarykovu vyhlídku nebo památný strom Masarykovu babyku.

 

Studánka v Zeleném dole

Nachází se přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily. Podle vyprávění pamětníků studánku vybudovali v 18. století lidé, kteří tudy chodívali pracovat pod Hrubou skálu na panská pole. Z vděčnosti za záchranu života ve skalním bludišti pak studánku kameny obložil a upravil kamenický mistr Votruba. 

 

 

Zdroj a foto: Pepsico, projekt Živé studánky

 


 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama