Staré pneumatiky nechte v servisu

14.4.2017 | Ekolist.cz

PneumatikyS koncem března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Sjeté a poškozené můžeme ponechat zdarma přímo u prodejce nových pneumatik, což je většinou servis, který nám je přezouvá. Prodejce má povinnost staré gumy převzít a nechat zlikvidovat. Druhou možností je zavézt je do sběrného dvora. Ale bude nás to něco málo stát.


„Pneumatiky jsou podle platné legislativy výrobek, na který se vztahuje povinnost zajištění zpětného odběru. Jednou z možností, jak se správně zbavit vysloužilých pneumatiky jsou místa zpětného odběru v autoservisech či bazarech,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Více se o zpětném odběru dozvíte v článku K prodejci, ne do lesa. Odložení starých a ojetých pneumatik v některém ze sběrných dvorů je pro řidiče alternativním řešením.

„Odložení jedné pneumatiky z osobního automobilu v našem sběrném dvoře přijde na třicet korun bez DPH,“ říká Radim Mana. Ceny v ostatních sběrných dvorech se v rámci metropole mohou lišit. Podle magistrátu záleží na konkrétním provozovateli. Částky se obvykle pohybují v rozmezí 25 - 100 Kč za kus.

Za posledních pět let pracovníci Pražských služeb na sběrných dvorech sebrali a předali k dalšímu zpracování a recyklaci 513 tun vysloužilých pneumatik. Dalších 587 tun bylo odevzdáno ve sběrných dvorech ostatních provozovatelů.

„Obecně lze říci, že převažuje obutí osobních a užitkových aut s maximální hmotností do 3500 kilogramů,“ dodal závěrem Radim Mana.

Jak se pneumatiky sebrané ve sběrných dvorech využívají? Pneumatiky se z převážné většiny materiálově využity ve stavebnictví nebo jsou používány jako technické zabezpečení skládek odpadů.

Zdroj: http://ekolist.cz, foto https://pixabay.com

Další články v rubrice Cestujeme-zelene

Více informací najdete v rubrikách:Reklama