První jarní (ne)opuštěná mláďata

26.3.2018 | Záchranná stanice AVES Kladno

mláďata, zajíc, záchranaČastými pacienty záchranných stanic jsou živočichové, kteří by se o sebe dokázali postarat sami (nebo jejich rodiče).


 

 

 

Jedná se především o srnčata, mladé zajíce, ptáčata, ježky a naoko přimrzlé labutě. Už takto brzy z jara se rodí mláďata zajíců. Samice je krmí pouze jednou denně. Mládě zajíce prvních 10 dní nevydává pach, sedí na místě a nereaguje na okolí, což je pro něj nejlepší ochrana před predátory. Pokud naleznete zajíčka, který není zraněný a tiše sedí na místě, nechte jej být a co nejrychleji od něj odejděte. V žádném případě se ho zbytečně nedotýkejte, zajíci mají dobrý čich a jeho matka by ho už nemusela přijmout.

Nález osamoceného malého zajíčka nebo srnčete vždy neznamená, že je opuštěný. Matka je na pastvě a vrátí se. Pokud takovéto mládě naleznete, v žádném případě na něj nesahejte. V případě, že v nejbližším okolí naleznete zraněnou či mrtvou matku, zavolejte nám do záchranné stanice.

 

Ptáčata

Najdete-li ptáče vypadlé z hnízda, postačí hnízdo najít a dát ho zpět domů. Pokud je ptáče opeřené a hnízdo nenaleznete, stačí jej postavit na vyvýšené místo (např. plot) mimo cesty a rodiče si ho najdou.

 

 

 

"Zamrzlé" labutě

Někdy se Vám může zdát, že jste na rybníku našli přimrzlou labuť. Tato situace se nestává. Stačí labuť šetrným způsobem vyrušit (např. hodit sněhovou kouli) a uvidíte, že labuť odejde, byť se na první pohled zdála jako přimrzlá.

 

 

 

Ježci 

Na podzim a ze začátku zimy jsou častými návštěvníky záchranných stanic mláďata ježků. Lidé, co tyto mláďata přivezou, nevědomky napáchají více škody než užitku. Ježčí samice mají každý rok dva vrhy mláďat a ti mladší se tedy často narodí až na konci léta. Do zimy tito ježci stihnout vyrůst a zimu přežijí bez problémů.

 

 

V případě, že na oko osamocené mládě najdete a přece jen si nejste jisti, je vždy lepší nejprve kontaktovat nejbližší záchrannou stanici. Jeden telefonát a porada se zkušeným člověkem dokáže předejít zbytečnému zachraňování. V případě nálezu ve Středočeském kraji kontaktujte záchrannou stanici AVES Kladno, ze které byly podklady pro článek převzaty (odkaz níže). Působnost stanice AVES je Kladensko, Rakovnicko, Mělnicko a Praha západ. Případně vás jistě nasměrují na stanici ve vašem okrese.

zdroj: https://www.zachr-stanice.cz/

Více informací najdete v rubrikách:Reklama