Sčítání ptáků na krmítkách, ptačí hodinka 2023

1.1.2023 | Česká společnost ornitologická

Sýkorka modřinkaPtačí hodinka v roce 2023? Vybereme si vhodné místo k pozorování – nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy. Sčítat můžeme v zahradě, na balkoně, v parku i na krmítku na okně. Sčítat můžeme i bez krmítka. Kdykoliv v průběhu 6. – 8. ledna 2023 sčítáme ptáky po dobu jedné hodiny.


Výsledky sčítání v roce 2021.

 

Pro leden 2023 vše najdete na webu

 Ptačí hodinka.

 plakát s nejčastějšími zimními hosty na krmítku

 

 U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. 

Proč je moje účast důležitá

O chování zimujících ptáků toho zatím víme velmi málo. Jen s vámi získáme dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje. Časem získáme přehled, kteří ptáci ubývají a kteří přibývají. Dozvíme se, jaké prostředí ptáci nejraději využívají.

Tipy, jak si ze sčítání odnést co nejvíce

Nejvíce ptáků uvidíme na dobře zásobeném krmítku. V sekci Jak krmit ptáky nalezneme rady a návody, jaký typ krmítka použít a co do něj nasypat. Vyplatí se začít s přikrmováním již v listopadu či prosinci, ať si k nám ptáci zvyknou létat. Čím pravidelněji budeme doplňovat zásoby a čím rozmanitější potravu nabídneme, tím více opeřenců na své krmítko přilákáme. Ptačí hodinka umožňuje sčítání z tepla domova – umístíme-li krmítko na balkon, či za okno, můžeme celou dobu sedět v teple a spokojeně pozorovat a zaznamenávat, kdo krmítko během naší hodinky navštíví. Vezmeme-li si s sebou na sčítání atlas ptáků v knižní podobě nebo plakát s nejčastějšími zimními hosty na krmítku, snáze díky nim určíme ty opeřence, které třeba neznáme. 

Redakčně upraveno. Aktualizováno.

Zdroj: https://ptacihodinka.birdlife.cz/jak-se-zapojit/#/

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama:

Filtry na vodu