Staňte se včelařem na zkoušku

26.7.2017 | ekolist.cz

VčelínyChcete mít vlastní med? Zajímá vás život včel? Chápete jejich důležitost v přírodě? Máte hned několik možností, jak včely podpořit. A nemusíte si hned pořizovat vlastní úly. Med si můžete koupit přímo od včelaře ve vašem okolí. včelstvo si zase můžete pronajmout.  


Kde si ve vašem okolí můžete koupit med přímo od včelaře, můžete zjistit třeba na stránkách www.najdisivcelare.cz.

Stále více lidí se ale začíná zajímat přímo o včelaření a řada včelařů nebo organizací nabízí kurzy pro začínající včelaře. A přibývá těch, kteří se rozhodnou pořídit si vlastní včelstvo. Prostorové podmínky nejsou zas tak omezující, včelařit se dá úspěšně třeba i ve městě a městské včelaření je v posledních letech v kurzu, včelí úly můžete najít i ve velkoměstě, jako například na střeše pražského Rudolfina nebo nákupního centra Chodov.

Podmínky pro včelaře navíc zlepšilo také letošní rozhodnutí vlády o podpoře včelařů, které zvýšilo, mimo jiné i díky evropským dotacím, rozpočet na podporu včelaření zhruba o pětinu. I přes to všechno mohou počáteční náklady na pořízení třech vlastních včelstev a potřebných pomůcek být vysoké, odhadem 20 000 Kč. Pustit se do včelaření s takovou počáteční investicí a s nejistotou, zda vás bude tenhle náročný koníček bavit, je riziko, které mnohé odradí. Existují ale i možnosti, jak si včelaření vyzkoušet nebo získat vlastní med i bez nákladného pořizování úlu. Není jich mnoho, ale jsou.

Jiří Zigal nabízí pronájem úlů začínajícím včelařům už deset let. Po stejnou dobu funguje i spolek Včela pro Moravský kras, který založil. K pronájmu má připraveno dvacet úlů, ve kterých můžete pod odborným dohledem udělat své první včelařské krůčky. Pronájem úlu stojí 600 Kč za rok, navíc získáte 5 kg vlastnoručně sklizeného medu stočeného do sklenic s vlastní etiketou. Očekává se, že se budete cca jednou za měsíc aktivně účastnit opečovávání včel a během něj se od zkušeného včelaře dozvíte potřebné informace. Hlavním smyslem této nabídky je dozvědět se více o životě a potřebách včel a „přičichnout“ ke včelařskému řemeslu. To můžete ale i prostřednictvím včelařského kurzu, který spolek taktéž nabízí a o který je obvykle větší zájem než o pronájem úlů.

S podobným záměrem nabízí pronájem úlů Vyškovský zoo park v rámci projektu Včely do každé rodiny. K dispozici je tady 36 včelstev a zájemců o pronájem je většinou ještě více. Kdo si úl pronajme, zaplatí 1100 Kč za rok a odnese si 7 kg medu. V ceně je také pět odborných přednášek o včelaření a nahlížení do práce včelaře. Pokud si chcete práci včelaře i „osahat“, je pro vás vhodnější kurz včelaření, při kterém si za stejnou cenu odnesete stejné množství medu, ale můžete se navíc všech činností kolem včelstev aktivně účastnit. Hlavním smyslem projektu je seznámit širší veřejnost s životem včel a přivést její část k vlastnímu včelaření. Proto si závěrem kurzu můžete vybrat, zda si odnesete med nebo tzv. včelí oddělek, který bude základem pro vaše nově založené včelstvo. Zhruba polovina účastníků projektu se do vlastního včelaření opravdu pustí.

Zcela odlišně přistoupil k nabídce pronájmů úlů Jan Hollmann. Jeho cesta začala snahou získat pro vlastní rodinu kvalitní med. Sám do té doby nevěděl o včelách prakticky nic, ale zato se dobře orientovat v moderních technologiích. Z tohoto na první pohled nekompatibilního spojení vznikl projekt BeeHousing, který má za sebou první rok fungování. V jeho rámci si můžete pronajmout jeden ze stovky nabízených úlů, které jsou pod stálým odborným dohledem včelmistra. Od vás se očekává, že se budete více či méně „aktivně“ účastnit včelařského roku. Vaše aktivita může spočívat v tom, že budete pomocí mobilní aplikace „dohlížet“ na činnosti prováděné včelmistrem ve vašem včelstvu. Pomocí aplikace můžete vznášet také dotazy nebo připomínky. Můžete ale také po domluvě navštívit svůj úl a podílet se přímo na práci včelaře. Jan Hollmann zdůrazňuje naprostou kontrolu nad produkovaným medem.

„Vlastní med s totální kontrolou původu a zpracování dává 100 % jistotu kvality a bez obav o čistotu medu,” uvádí. Smyslem projektu je nabídnout možnost získat kvalitní med a dozvědět se více o životě včel. U některých úlů jsou umístěny kamery a můžete tak sledovat aktivitu včel. Za úl s videostreamingem zaplatíte 590 Kč měsíčně, za nejlevnější úl bez možnosti video-sledování 399 Kč. Veškerý vyprodukovaný med je ovšem váš.

„Naší konkurenční výhodou je, že za naše klienty řešíme čas, infrastrukturu, znalost, prostor a v neposlední řadě i finance,” popisuje svůj marketing Jan Hollmann. Za jeden rok se mu podařilo rozjet firmu, která nabízí to, co hodně našich současníků vyhledává, zážitek, nevelkou zodpovědnost, kvalitní a zdravý produkt. Zároveň podporuje návrat včel do přírody. V příštím roce by Jan Hollmann chtěl začít více spolupracovat s dalšími včelaři a nabízet jejich úly skrze svou aplikaci.

Zatím jde o první vlaštovky, ale zdá se, že zájemců o včelaření na zkoušku by se našlo dost. Třeba přibude těch, kteří tuto službu nabídnou a následně se objeví i noví zapálení včelaři. 

Zkráceno, zdroj: ekolist.cz, foto: beehousing.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama