Světový den mokřadů připomínají 2. února i Lesy České republiky. Kvůli zadržení vody v krajině a lese loni obnovily 420 tůní a mokřadů, zavodnily příkopy v lužních lesích v Podyjí a oživily desítky hektarů rašelinišť. Vše za 13,5 milionů korun v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu.
Tyto ryze přírodní vodní plochy doplňují soustavu technických staveb, které v našem programu budujeme. Suchu nezabrání, ale v krajině zlepší vodní režim. A o to jde, uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.
K největším loňským projektům patří první etapa obnovy rašeliniště u obce Hora Svatého Šebestiána v Krušných horách, kde vznikly stovky přehrážek a tůní. Druhá etapa je připravená.
Další rašeliniště podnik revitalizoval u Hrdlořez. "Přehradili jsme pět stávajících kanálů a vyhloubili tůně, což zlepšilo vodní režim na čtyřech a půl hektarech lesa", řekl Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR. I tento projekt bude pokračovat.
Dalších 14 přehrážek vzniklo v síti odvodňovacích příkopů na Opavsku a s nimi na 75 metrech čtverečních i tůně.
V lužních lesích na jihu Moravy, které dlouhodobě vysychají, zase Lesy ČR obnovily zavodňovací příkopy, kterými do lesů přitéká voda z řeky Moravy.
Dvě tůně jsou nově také na Telčsku – jedna na 210 a druhá na 290 metrech čtverečních.
Lesní tůni obnovily Lesy ČR i na 260 metrech čtverečních na středočeském Kácovsku.
Dalším příkladem jsou tři tůně na 300 metrech čtverečních v lesích u Loučné nad Desnou.
V Libereckém kraji Lesy ČR loni vybudovaly nebo obnovily dokonce 19 tůní. "Zaměřili jsme se na revíry nejvíce postižené suchem. Za finanční podporu děkujeme Libereckému kraji", řekl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR z Liberce. Například na Frýdlantsku vzniklo 11 tůní a zahradily se meliorační kanály, takže voda nebude z oblasti rychle odtékat jako dosud. Podnik investuje do staveb vlastní prostředky a využívá i krajské a jiné dotace.
Redakčně upraveno
Zdroj: Lesy ČR
Zdroj foto: Pixabay