Test na přítomnost sinic a řas ve vodě

13.6.2019 | Ekolist.cz

Sinice jsou poměrně nebezpečné toxické látky, které mohou poškodit i zdraví člověka, pokud je v napadené vodě dlouho. Může pak trpět nepříjemně svědivými vyrážkami, nejčastěji v lemu plavek nebo kolem podprsenky či kolem krku, tedy tam, kde mají příležitost zůstat v kontaktu s kůží déle. Ovšem může dojít až k lehčím otravám těla, které se projevují žaludečními nevolnostmi, zvracením a průjmem. Přítomnost sinic a řas ve vodě zjistíte jednoduchým testem


Poslední květnový den začala oficiálně koupací sezóna a teploty posledních dnů přímo vybízejí k pobytu u vody. Většina přírodních koupališť a oblíbených vodních ploch je pod drobnohledem hygieniků, kteří provádějí pravidelná měření. Při svých výletech ovšem můžete dostat chuť smočit se i v méně známých vodách. Jak takovéto letní potěšení ve zdraví přežít radí Eliška Maršálková z Botanického ústavu AV ČR.

V posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic (cyanobakterie), které jsou nebezpečné jak pro lidské zdraví, tak pro vodní rostliny a živočichy. Sinice obsahují toxiny, které se mohou projevit v lepším případě alergií, v horším záněty očí a spojivek, žaludečními obtížemi, bolestí hlavy, malátností, oslabením imunity, až poruchou funkce jater a možným vznikem rakoviny při dlouhodobějším kontaktu, říká Eliška Maršálková.

Vyšší riziko je samozřejmě u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost. Při styku se sinicemi se neotírejte, ale snažte se co nejdříve osprchovat čistou vodou, radí Eliška Maršálková.

Ne vždy ale platí, že zelená voda znamená sinice. Mohou to být i obyčejné řasy. Odlišit řasy od toxických sinic pomůže jednoduchý, tzv. Maršálkův test. Naplňte průhlednou láhev, například PETku, až po hrdlo a nechte 20 minut odstát. Pokud se vytvořil u hladiny zelený proužek nebo povlak, který vypadá jako zelená krupice nebo sekané jehličí, ale zbytek vody zůstal čirý, jsou ve vodě sinice, říká Eliška Maršálková. Zůstala-li voda zelená, obsahuje řasy, dodává.

Pomůže také rozhlédnout se po celé vodní ploše, zda není někde viditelný zelený povlak takzvaného vodního květu sinic. Ten při podrobnějším pohledu tvoří opět zelené částečky, připomínající zelenou krupici nebo sekané jehličí, a může se díky větru libovolně přemísťovat.

Pokud nemáte průhlednou láhev a nejste si jistí, opatrně vejděte do vody po kolena tak, abyste nezvířili usazeniny na dně. Pokud si přes zelenou vodu neuvidíte na palce u nohou, raději do vody nechoďte. Kromě přítomnosti sinic je pravděpodobné, že koncentrace řas je tak velká, že by mohla způsobit alergie.

Sledujte také, zda nejsou na březích výstražné tabule, nebo se informujte na okresních a městských hygienických stanicích.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Ekolist.cz

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama