Vermikompostování pro začátečníky

21.11.2020 | Jana Konečná

Vermikompostér UrbalivVermikompostér neboli žížalí kompostér spotřebuje část odpadu v kuchyni a vyprodukuje kvalitní přírodní hnojivo a kompost. Ten se hodí pro zeleninu, bylinky i pokojové rostliny. Se žížalkami si na své přijdou i rybáři a někteří akvaristi.


Pokud s žížalkami začínáte, vyplatí se nejprve vyzkoušet, zda vám soužití s nimi bude sedět, a zda najdete způsob, jak se o ně dobře starat. Pro začátek je proto vhodný vermikompostér pro začátečníky, na kterém si vermikompostování vyzkoušíte. Teprve až si budete jisti, že vám to jde a chcete pokračovat, dokoupíte kompletní vermikompostér. Patra z obou vermikompostérů pak upotřebíte postupným navyšováním na sebe, což už je nejvyšší "level" vermikompostování, ale dostupný všem.

Vermikompostér dáte do kuchyně, na chodbu nebo do komory, nezapáchá totiž víc než květináč s hlínou. Dáte-li jej na balkon, vyberte stinné místo a na zimu jej strčte dovnitř. Mezi nejvhodnější patří místa s konstantní teplotou, například garáž. Žížaly se používají spíše kalifornské, prý žerou více než české žížaly hnojní, a rychleji taky rostou a množí se. 

Na začátku vystelte horní patro novinami nebo listím, aby se žížaly měly kam zavrtat, a zakryjte víkem. Dolní patro je prázdné, do něj má odtékat žížalí tekutina, pokud se bude tvořit.

Především v počátečních měsících platí zásada "NEPŘEKRMOVAT". Zhruba jednou týdně dejte žížalkám syrové rostlinné zbytky z kuchyně, slupky nebo zbytky zeleniny a ovoce, čajové pytlíky, kávovou sedlinu. Žádné maso, mléčné výrobky ani tuk. Chuťově výrazné rostlinné zbytky jako je cibule, zázvor a citrusy jim nemusí chutnat. Občas můžete přidat i trávu, listí, namočené proužky papírové lepenky... Ideální je, když jim jednou týdně něco dáte a týden je pak nerušíte. Po týdnu víko otevřete uvidíte, co jim chutná a kolik toho potřebují. Pokud něco plesniví, raději to odstraňte. Pokud vznikne nějaký problém, dobrou radu najdete vždy ve facebookové skupině Vermikompostování

Až se za několik měsíců, nebo i déle zaplní vrchní patro, položte na něj další patro, kam nyní budete dávat "potravu". Žížaly si do nového bytečku přelezou otvory ve dnu nebo část žížal přestěhujte sami. Pokud se tvoří žížalí tekutina, můžete ji ze spodního patra odebrat  a ředěnou použít na květiny či zeleninu. Na kompost si počkáte déle, možná i rok.

Aktualizováno v listopadu 2020

Více informací najdete v rubrikách: Články Odpady VermikomReklama


Filtry na studniční vodu?
Důležitý je rozbor vody.Jak využít dešťovou vodu v domácnosti
filtry na dešťovou vodu