Jak na přikrmování zvířat, aby jim neškodilo

30.12.2020 | Ekolist.cz

Krmení zvěřePodle balady Jaromíra Erbena Štědrý den mají i zvířata ochutnat ze stolu hospodáře. Dnes to nelze v žádném případě doporučit. Pes či kočka, kteří jsou během celého roku krmeni krmivem vyváženým a vhodným pro konkrétní zvíře, mohou díky této tradici strávit část svátků hospitalizováni ve veterinární nemocnici s akutním zánětem slinivky, varují veterináři.


Lidská strava, ať už sváteční nebo běžná, není pro domácí mazlíčky vhodná. U zvířat vede nejčastěji k průjmům či zvracení.

Svým mazlíčkům dopřejete nejlepší nadílku v podobě pamlsků určených přímo pro ně. Zásadní je, aby šlo o dobroty, které normálně požívají. To je žádné sladkosti, žádné slanosti, žádné uzeniny.

Přikrmování volně žijících zvířat vyžaduje ještě větší opatrnost. Ptákům dávejte ptačí krmení; drobní opeřenci mají rádi různá semena, směsi se slunečnicí, zalité v loji, nikoli v síťkách, do kterých se mohou zamotat. Přikrmovat je vhodné, až nastanou mrazy.

Labutím a kachnám dávejte raději zbytky zeleniny nebo speciální směsi pro ně určené. Pečivo sice sežerou, ale nedělá jim dobře a neobsahuje žádné živiny jim prospěšné ani vitamíny. Z podobných důvodů je lepší nepřikrmovat koně či jiná zvířata na pastvě.

Důležité je zvířata nepřekrmovat. Především u zvířat ve volné přírodě není jisté, kolikrát se jim podobného krmení, jakému se věnujete vy, dostalo.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-prikrmovani-zvirat-aby-jim-prospivalo?

Dále čtěte Kdy začít přikrmovat ptáky? Dřív než nasněží

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama