Našli jste na zemi rorýse? Můžete mu zkusit jednoduše pomoci sami

31.7.2018 | Ekolist

RorýsRorýsi jsou neobyčejní letci. Létat dokáží nepřetržitě deset měsíců, aniž by usedli. Během letu i spí. Současná vedra a sucho jsou ale vyčerpávající i pro ně. Jak hlásí záchranné stanice pro volně žijící živočichy, během července jich přijaly více než 400. Pokud najdete rorýse na zemi, může být první pomoc vcelku snadná. Rorýs sám nedokáže ze země vzlétnout. Pokud nevypadá, že by byl zraněný, pak jej stačí vzít do ruky a vyhodit do vzduchu. A on už se "chytne".

 

Rorýsi žijí v blízkosti lidí, nejčastěji obývají škvíry v panelových domech, člověk ale nemá šanci je zahlédnout jinak než za letu, kde tráví kromě hnízdění veškerý svůj život. Kvůli tomu nejsou uzpůsobeni na přistání na zemi a dlouhá křídla jim neumožňují samostatně vzlétnout. Zvláště pak mladí jedinci svůj první let nezvládnou a lidé je najdou, jak se bezvládně mrskají na zemi. "Většinou lze rorýsům lehce pomoci – vzít je do ruky a vyhodit je do vzduchu," radí Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP. Pokud takový pokus nezabere nebo pokud rorýs vypadá zjevně zraněný, je na místě zavolat záchrannou stanici.

V létě do záchranných stanic dostávají kromě rorýsů i další mláďata ptáků – drobní pěvci a dravci. Jedná se hlavně o mláďata, která hnízda opustila zcela dobrovolně v rámci svého přirozeného vývojového cyklu. Létat začnou až za pár dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí. Tato mláďata pomoc člověka nepotřebují, což ovšem často lidé netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají. Proto ochránci zvířat radí, že nejlepší je nejdřív zavolat na 774 155 155 a až pak ptáky zachraňovat.

Dále jde o mláďata i dospělce vyčerpané teplem. Mláďata ptáků předčasně vyskakují ze sluncem rozpálených hnízd v dutinách domů. Zde je pomoc člověka nezbytná. Každý laik by měl při nálezu raději zavolat záchrannou stanici, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc, je někdy opravdu obtížné. Zvířecí záchranáři po telefonu rádi poradí.

Zdroj: https://ekolist.cz/

Více informací najdete v rubrikách:Reklama