Přírodní materiály při stavbě a rekonstrukci

28.6.2018 | Blanka Cabovská

dům, přírodní materiály, sláma, dřevo, hlínaŽe dům může být jen z betonu, pálených cihel a zateplený polystyrenem? Kdepak, naštěstí máme dnes už spoustu jiných alternativ. Přírodní materiály si opět nacházejí své místo ve stavbách a těší se stále větší a větší oblibě nejen v zahraničí, ale také u nás. Pojďte se společně s námi podívat, jaké jsou možnosti.


Dřevo

Snad nejrozšířenějším přírodním materiálem s velkými možnostmi využití je dřevo. Dřevěné prvky je možné v různých podobách využít jak na sloupy, stěny a stropy, ale také jako tepelné izolace (například v podobě dřevovláknitých desek), rámy oken či jako finální povrchovou úpravu interiéru v podobě dřevěných podlah, parket nebo obkladových palubek. Dřevní zbytky a štěpky se navíc využívají pro výrobu dalších deskových materiálů. Víte, že v minulosti měly některé stavby dokonce dřevěné základy?

Sláma a hlína

Velkou renesanci v poslední době zažívá také sláma. Správně stlačené slámové balíky jsou bezvadným tepelným izolantem, který navíc za pár korun můžete získat od souseda farmáře a společně s přáteli sami zabudovat do stavby. Ke slámě se perfektně hodí hliněné omítky, které s trochou cviku zvládnete také svépomocí. Interiér omítlý hlínou působí příjemně a hlína si navíc perfektně umí poradit s vlhkostí - v případě přebytku ji zadrží a uvolní ji tehdy, když je potřeba. Hliněné omítky s přídavkem kravského hnoje navíc můžeme aplikovat i na venkovní stěny.

Nelíbí se vám dlažby a obklady? Nevadí, v takovém případě je možné využít například marocký štuk neboli tadelakt, který perfektně ladí s hliněnými omítkami. Tento štuk odolává poměrně vysokým teplotám a vodě, proto je vhodný například i do sprchových koutů. Jeho aplikace vyžaduje zkušenost, údržba je ale nenáročná a stačí k ní voda s vločkami marseillského mýdla.

Přírodní izolace

Mezi další přírodní izolační materiály patří například lněná, konopná nebo celulózová izolace. Máte-li ovečky, můžete také skvěle využít ovčí vlnu. Pro některá slabá místa stavby může být vhodné využít také korkovou izolaci. Ale v tomto případě bychom měli mít na paměti, že korek se u nás nepěstuje a jeho doprava ze vzdálených destinací je značnou ekologickou zátěží.

Nepálené cihly

Někteří si možná vzpomenou také na nepálené cihly neboli vepřovice. Dříve hojně používaný materiál dnes zažívá revoluci. Výroba vepřovic je na rozdíl od jejich pálených protějšků ekologicky příznivá a skvěle se hodí pro zajištění příjemného mikroklima v interiéru. Nepálené cihly je ale nutné důsledně chránit před extrémní vlhkostí a deštěm.

Při výběru přírodního materiálu vždy mějte oči na stopkách a v případě vícesložkových materiálů pečlivě prostudujte složení. Upřednosťnujte používání přírodních lepidel a vyvarujte se především škodlivého formaldehydu, který je součástí některých deskových materiálů nebo izolačních desek.

Příroda je samá výhoda

Proč zvolit přírodní materiály? Významnou výhodou je především jejich zdravotní nezávadnost, ekologičnost a v mnohých případech také jednoduchá manipulace. Spoustu z nich navíc zvládne s trochou cviku zabudovat do stavby svépomocí i laik, zapojit se mohou také děti. Přírodní materiály se hodí jak do novostaveb, tak také pro rekonstrukce.

Možná se ptáte - a co cena? Rozhodně neplatí, že přírodní materiály jsou vždy dražší, než ty konveční. Mnoho z nich je lokálních, takže odpadají náklady na dopravu. Hlínu můžete nakopat na vlastním pozemku, slámu koupíte od farmáře v regionu. Správně navržený dům z přírodních materiálů s pečlivě řešenými detaily má navíc ty nejlepší předpoklady stát se energeticky úsporným. A co může být lepšího, než žít s malými náklady v souladu s přírodou?

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Reklama:

Filtry na vodu