Bydlíme zeleně

Sečení v nevhodný termín likviduje včelám potravu i je samé

29.12.2021

PampeliškaÚbytek hmyzu v zemědělské krajině je způsoben zejména pravidelnými aplikacemi pesticidů. Rovněž absence rozptýlené zeleně v podobě mezí či pásů keřů mezi rozlehlými lány je příčinou, proč při procházce po polní cestě nezahlédneme motýla, brouka, ani obyčejnou mouchu. Včely zde mají potravu jen v době květu řepky, a to se ještě musí dobře pohlídat, aby i ony se nepotkaly s čerstvě rozprášenými postřiky.

Z těchto důvodů se dnes chov včel stává populární spíše ve městech, kde pilní opylovači mají na střechách budov klid a v okolních parcích dostatek chemicky neošetřované pastvy. Ale i zde má včelaření svá úskalí, a do ideálního stavu to má hodně daleko. Situace by mohla být podstatně lepší, nebýt lidské neznalosti a lhostejnosti. Představa o „hezkém prostředí“ totiž vytváří na mnoha místech sterilní zelenou poušť, která však nesvědčí včelám ani jinému hmyzu, potažmo ani ptákům. více …


Domácí čistírny odpadních vod fungují v Albrechticích nad Vltavou

23.06.2021

Používání domácích čistíren odpadních vod se osvědčilo na jihu Čech. S pomocí obce a dotace Ministerstva životního prostředí vyzkoušeli čistírny v místní části Jehnědno, kde má zařízení téměř každý druhý dům.

  více …


Zatopit v kamnech a pak přikládat umí každý. Ale ne každý to umí správně

24.04.2021

Správné vyskládání dřeva, zapálení a následné topení jsou na první pohled banální úkony. Jenže i tady se dají udělat chyby. Co je správně? Naskládat dřevo do pyramidy, nebo po celém povrchu topeniště? Má se dřevo zapalovat shora, či zezdola? V jakém intervalu se má správně přikládat? Odpovědi na tyto otázky úzce souvisí s konkrétním typem tepelného systému. Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti, jak správně topit a přiklvíce …


Pokojové rostliny vhodné do ložnice

16.12.2020

Při pátrání po tom, které druhy rostlin se nejvíce hodí pro umístění do ložnice, jsme dospěli k názoru, že to jsou takové rostliny, které v noci spotřebovávají oxid uhličitý. více …


Přírodní impregnace bot

03.11.2020

Pokud si nekupujete každou sezonu nové boty, musíte se o ty své starat tak, aby vám dlouho vydržely. Na podzim začíná více pršet, takže musíme především ošetřit povrch bot, aby do nich nezatékala voda.

 

 

 

  více …


Dešťovka 2018: žádosti o dotace, aby nám dešťová voda zbytečně neutíkala

18.05.2018

Dotace dešťovka kalkulačkaDotace na zachycování a další využití dešťové vody se udělují i v roce 2018. Podle informací Státního fondu životního prostředí zbývá dočerpat více než 100 milionů korun z programu, který začal vloni na podzim. Navíc politici avizují možné navýšení této částky. Jak dotaci získáme? více …


Jak se žije v maringotce?

24.01.2018

MaringotkaŘada lidí dnes hledá alternativy k tradičnímu bydlení. Alternativy, které jsou ekonomickým a mnohdy také ekologickým řešením. Jednou z možností, jak bydlet levně a zároveň k přírodě šetrně, je maringotka. více …


IKEA dá nábytku Druhý život ve svých prodejnách v Praze, Brně a Ostravě

09.11.2017

IkeaPočátkem roku 2017 spustila IKEA službu "Druhý život nábytku", umožňující zákazníkům prodat nevyužitý či nepotřebný nábytek IKEA. Dosud byla v pilotním režimu dostupná jen v obchodním domě IKEA Praha – Zličín. Díky velkému zájmu zákazníků se od 1. listopadu rozšířuje i do dalších obchodních domů a budou ji moci využít zákazníci také v Praze na Černém Mostě, Brně i Ostravě. Informuje o tom IKEA. více …


Stromy ve městech snižují náklady na vytápění a klimatizaci

06.10.2017

MěstoI jeden jediný strom v ulici dokáže proměnit klima a kvalitu života na daném místě. A stejně tak odstranění posledního stromu v ulici se může projevit zvýšeným tlakem vzduchu na budovy a zvýšením nákladů na vytápění a chlazení. Na základě série počítačových modelů to tvrdí výzkumníci z Univerzity Britské Kolumbie. více …