21.6.2021 | Jana Konečná
Vermikompostér neboli žížalí kompostér spotřebuje část odpadu v kuchyni a vyprodukuje kvalitní přírodní hnojivo a kompost. Ten se hodí pro zeleninu, bylinky i pokojové rostliny. Se žížalkami si na své přijdou i rybáři a někteří akvaristi.
Vermikompostér dáte do kuchyně, na chodbu nebo do komory, nezapáchá totiž víc než květináč s hlínou. Dáte-li jej na balkon, vyberte stinné místo a na zimu jej strčte dovnitř. Mezi nejvhodnější patří místa s konstantní teplotou, například garáž. Žížaly se používají spíše kalifornské, prý žerou více než české žížaly hnojní, a rychleji taky rostou a množí se. Získat je můžete třeba přes facebookovou skupinu Vermikompostování, žížalky nebo Kalifornské žížaly - nabídky, poptávky.
Na začátku vystelte horní patro novinami nebo listím, aby se žížaly měly kam zavrtat, a zakryjte víkem. Dolní patro je prázdné, do něj má odtékat žížalí tekutina, pokud se bude tvořit.
Především v počátečních měsících platí zásada "NEPŘEKRMOVAT". Zhruba jednou týdně dejte žížalkám syrové rostlinné zbytky z kuchyně, slupky nebo zbytky zeleniny a ovoce, kávovou sedlinu. Žádné maso, mléčné výrobky ani tuk. Chuťově výrazné rostlinné zbytky jako je cibule, zázvor a citrusy jim nemusí chutnat. Problém můžou mít i se slupkami z brambor.
Občas můžete přidat i trávu, listí, namočené proužky papírové lepenky... Ideální je, když jim jednou týdně něco dáte a týden je pak nerušíte. Po týdnu víko otevřete uvidíte, co jim chutná a kolik toho potřebují. Pokud něco plesniví, raději to odstraňte. Pokud vznikne nějaký problém, dobrou radu najdete ve výše uvedených facebookových skupinách.
Až se za několik měsíců, nebo i déle zaplní vrchní patro, položte na něj další patro, kam nyní budete dávat "potravu". Žížaly si do nového bytečku přelezou otvory ve dnu nebo část žížal přestěhujte sami. Pokud se tvoří žížalí tekutina, můžete ji ze spodního patra odebrat a ředěnou použít na květiny či zeleninu. Na kompost si počkáte déle, možná i rok.
Pokud se něco nepovede a žížalky uhynou, je záhodno vše dobře vyčistit, než začneme znovu. Kdo používá vermikompostér Urbalive, měl by v každém případě vyměnit také síto.
Více informací najdete v rubrikách: