Dešťovka na hospodaření s vodou pro obce i zahrádkářské spolky

16.6.2017 | Ministerstvo životního prostředí

Dešťovka pro veřejné budovyObce, příspěvkové organizace, správci toků, ve vybraných případech i neziskové organizace  a fyzické osoby mohou žádat o dotace do konce srpna 2017. Na dotace na hospodaření se srážkovou vodou dosáhnou třeba i zahrádkářské spolky. Podpořeny budou projekty s výdaji v minimální výši 200 tisíc korun.


Aktuálně rok 2018:
Dešťovka 2018: žádosti o dotace, aby nám dešťová voda zbytečně neutíkala

(Informace pro druhou výzvu, viz Dešťovka - žádosti o dotace se začnou přijímat 7. září)

Především obcím se od 15. června otevřela možnost získat finance na chytré hospodaření se srážkovou vodou a protipovodňovou ochranu. Dotace jsou zcela nově připraveny i na zelené střechy veřejných budov, výměnu nepropustných zpevněných povrchů za vodou propustné plochy a na odvodňování parkovišť do zasakovacích pásů.

Dotace na efektivní hospodaření s vodou v obcích  půjdou z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020. Cílem je zvýšit kvalitu vody, snížit riziko povodní a zlepšit stav ovzduší v České republice. 

„Od poloviny června podporu na hospodaření s dešťovou vodou dáváme i všem obcím, školám, nemocnicím, úřadům a dalším příspěvkovým organizacím. Zcela nově jim podpoříme nádrže na zachytávání dešťové vody a její opětovné využití, např. na zálivku či jako vodu užitkovou, a to právě u veřejných budov,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec k aktuální dotační výzvě, na kterou je z evropských peněz vyhrazena 1 miliarda korun.

Právě akumulace dešťové vody v podzemních nádržích je jednou z nových oblastí, na kterou lze získat až 85procentní dotaci. Přitom nádrž či jímka musí sloužit budovám nekomerčního charakteru, musí být umístěny v zástavbě převážně s rodinnými či bytovými domy, a budovami sloužícími veřejné potřebě – školami, úřady, nemocnicemi apod. Dotaci není možné uplatnit na projekty u komerčních budov, např. nákupních center, výrobních a provozních areálů sloužících k podnikání či skladů.

Škála podporovaných oblastí u 62. výzvy OPŽP je ještě daleko širší než u Dešťovky. Novinkou je podpora tzv. zelených střech veřejných budov, peníze půjdou úplně nově také na výměnu nepropustných zpevněných povrchů za vodou propustné plochy a počítá se i s podporou odvodňování parkovišť do zasakovacích pásů. „Na zvyšující se frekvenci a sílu extrémních meteorologických událostí včetně záplav musíme být připraveni komplexně, proto jsou naše cíle jasné – naučit se systematicky a hospodárně využívat vodní zdroje, které máme k dispozici, šetrnými způsoby zabránit povrchovému odtoku vody z krajiny a zároveň posílit protipovodňovou ochranu,“ komentuje ministr Richard Brabec další oblasti, na které lze dotace čerpat. Nadále se v rámci této výzvy budou dotovat i již dříve podporované oblasti jako úpravy koryt vodních toků nebo obnovení, výstavba a rekonstrukce suchých a retenčních nádrží, poldrů a bezpečnostních přelivů, které slouží k povodňové ochraně obcí.

Dokumenty k 62. výzvě.

Zkráceno, zdroj: https://www.mzp.cz

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama