Hydroponické pěstování – bez půdy, pouze pomocí živin, světla a vody

24.7.2019 | Sandra Franerová

hydroponie Domácí strava je ta nejlepší. Jenže ne každý bydlí v domě se zahradou, kde by mohl založit záhony. Dnes už to není problém. Lidstvo se opět posunulo a pěstovat vlastní zeleninu a bylinky lze i na střeše domu, v bytě nebo třeba i klidně v kavárně. Systém je založen na tom, že truhlíky fungují bez půdy. Stačí dostatek živin, vody, vzduchu a světla


 

Pěstujeme všude, kde se dá

Tento druh pěstování se nazývá hydroponický systém. Tím, že není potřeba půda k přenosu živin, je možné jej praktikovat v podstatě kdekoliv, kde lze zajistit dané podmínky. Tyto zahrádky lze založit i ve vertikálním směru, takže šetří místo. Jde o hudbu budoucnosti. Ale cílem je vytvořit systém, který by fungoval téměř automaticky. Pak by to bylo dostupné pro všechny, kteří by měli očividný zájem o vlastní zásobení potravinami.

Jak již bylo řečeno, půda je zde vynechána. Díky tomu roste obliba hlavně u alergií trpících lidí, kteří nemusí vdechovat spory plísní apod. Větší závislost na člověku přináší větší starost o zahradu a také více alchymii. Rostliny potřebují dostatek živin se správným pH. To totiž běžně kontroluje právě hlína. Člověk tak musí míchat živný roztok ve správném poměru. Namícháte jej docela snadno. Vodu doplníte o živiny a upravíte pH na hodnotu, kterou daná rostlina potřebuje. Problém je ten, že každá má vlastní měřítka. Ty zjistíte v přehledu pěstování v hydroponii. Nezapomeňte, že pokud čerpáte vodu z vodovodního řádu, nechte ji odstát, aby stihl vyprchat chlór.

Složení živného roztoku

Možná si říkáte, jaké živiny přidat do oné vody, abyste vytvořili živný roztok. Máte dvě možnosti.

  • Ten kdo vermikompostuje, může použít výluh z kompostu, tzv. žížalí čaj. Máte jej zadarmo a jde o čistě ekologický produkt. Na druhou stranu nemáte ponětí o jeho složení

  • Druhou volbou jsou minerální hnojiva

Dalším důležitým faktorem, aby to fungovalo jepřísun světla. Nejlépe denního. Ale jde to i bez něj. Stačí uměle svítit. Mějte na paměti, že platí rovnice: Čím víc světla rostlina dostane, tím rychleji poroste. Avšak také obzvlášť rychlý růst zvyšuje hladinu dusičnanu v těle rostlin, což nechceme. Všeho tedy s mírou. Maximum svícení je 15 hodin. A už i to je na horní hranici zdravého konceptu.

A co vše lze pěstovat? Vše co se dá zasadit. Saláty, bylinky, různé druhy zeleniny (rajčata, okurky, cukety, papriky) a bobulovité ovoce. Můžete i zkusit experimentovat. Co vše přežije bez hlíny. Omezení nejsou.

Další zajímavosti najdete na https://ekolist

Zdroj obr.: Pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Reklama:

Filtry na vodu