Jedlý plevel v létě

24.7.2024 | Jana Konečná

Jedlý plevel červenecČervenec a srpen jsou na jedlý plevel chudší než předchozí měsíce, rostlinky jsou pod náporem sluníčka tužší, vyschlejší a nebo nejsou. Spíš než na šťavnaté listí vydávají nyní sílu na tvorbu květů, které ale často nejsou na konzumaci tak vhodné. I tak můžeme najít dostatek plevele do našich pokrmů.


Spíš než na salát využijeme nyní jedlý plevel do polévky nebo k restované zelenině, na posledních pár minut před koncem tepelné úpravy. 

Sbírat se dá řebříček - jen čerstvé a šťavnaté části lístků, tedy ty nejmladší, třeba jen v půlce utržené a bez "stopek", abychom je nemuseli tahat z pusy.

V této době stále nakvétá červený jetel, který prospěje hlavně ženám v přechodu a po něm. Sbíráme čerstvě vykvetlé hlavičky květů, ty starší postupně odesychají.

I nyní sbíráme mladé lístky pampelišky, pokud na ně máme zrovna chuť, jsou totiž hořké. 

Kde jsou mladé nebo nedávno posekané kopřivy, trháme vrchní části, dva až čtyři vrchní lístky. Vzrostlé kopřivy nejsou jako jedlý plevel vhodné.

Bršlice kozí noha - trháme mladé, šťavnaté jedince. Máme-li na zahradě vzrostlý porost bršlice, je nejlepší jej posekat, noví šťavnatí jedinci na sebe nenechají dlouho čekat. Mléč zelinný

Osobně mám velmi ráda mléč zelinný (viz foto vlevo), který je jako jeden z mála výborný celé léto. Upotřebíme listy a nerozvinuté květy, dkvetlé květy odstraníme. U šťavnatějších jedinců je výborný i stvol. Rostlina má silně pichlavé okraje listů, pichlavost ale tepelnou úpravou zanikne.

Dále opatrně trháme listy jitrocele, kopinatého, většího i prostředního. Sbíráme jen ty nejmladší, starší už jsou příliš tuhé a nedobré. Máme-lui ale zácpu, s jitrocelem to nepřeháníme, protože stahuje.

To stejné, ale ve větší míře, platí i pro černohlávek, květy mají údajně posilující schopnosti. Jeho stahující působení je ale výrazně silnější než u jitrocele, doporučuje se sníst dvě až tři hlavičky, maximálně pět. Naopak při průjmu nám může bylinka pomoct. 

Stahující účinek mají i lístky ostružiníku a maliníku, jejich působení je ale mírnější. Trháme jen mladé světlé lístečky, starší už se neuvaří a zůstanou tuhé a chutnají jako papír.  

Od jedlého plevele můžeme očekávat kromě zajímavých chuťových zážitků také posílení své imunity, případně i účinek na některé zdravotní problémy.

Další články tématu Jedlý plevel

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama