Živá půda, Jedlý plevel, Sousedova zahrada (přebytky), Ekozahrady, Potravinové zahrady, Rodový statek, Eko-toalety, Permaweb.cz, Permakultura na Facebooku, Čmelíny, krmítka, hmyziště, Plantanaturalis, Permaland, Permasemínka, Osiva-semena, Staré odrůdy stromů, Prodej stromků, Původní keře, Sadba hub, Živá zahrada, Permasemínka
15.01.2022
Ano, i v zimě můžeme sbírat plevel na jídlo, a sběr může být někdy i bohatší než když je třeba suché září. Chce to dobře si prohlédnout rostlinku nazývanou ptačinec žabinec a najít místo, kde se jí dobře daří.
více …
29.12.2021
Úbytek hmyzu v zemědělské krajině je způsoben zejména pravidelnými aplikacemi pesticidů. Rovněž absence rozptýlené zeleně v podobě mezí či pásů keřů mezi rozlehlými lány je příčinou, proč při procházce po polní cestě nezahlédneme motýla, brouka, ani obyčejnou mouchu. Včely zde mají potravu jen v době květu řepky, a to se ještě musí dobře pohlídat, aby i ony se nepotkaly s čerstvě rozprášenými postřiky.
Z těchto důvodů se dnes chov včel stává populární spíše ve městech, kde pilní opylovači mají na střechách budov klid a v okolních parcích dostatek chemicky neošetřované pastvy. Ale i zde má včelaření svá úskalí, a do ideálního stavu to má hodně daleko. Situace by mohla být podstatně lepší, nebýt lidské neznalosti a lhostejnosti. Představa o „hezkém prostředí“ totiž vytváří na mnoha místech sterilní zelenou poušť, která však nesvědčí včelám ani jinému hmyzu, potažmo ani ptákům. více …
15.11.2021
Zima už je tu a příroda potřebuje pomocnou ruku. Venku uhodily mrazy a spousta potravy se doslova zavrtala pod zem a na stromech a keřích již nic neroste. Mnoho zvířat se proto uchyluje k zimnímu spánku nebo odlétá do teplých krajin. Co však ptáci, kteří u nás zůstávají?
více …
17.10.2021
Jahodník obecný, tedy mladé lístky jahodníku, můžeme trhat v podstatě celoročně, během podzimu a zimy stačí, kdž neleží sníh a přes den nemrzne. Pěkná místečka má pod jehličnatými stromy nebo aspoň v jejich blízkosti
více …
20.02.2021
V rámci projektu KrumLogr shromažďuje Jiří Podhorecký kávový lógr z místních kaváren, aby jej následně využil jako účinné a přírodní hnojivo, a to rozhodně ne sám pro sebe.
více …
30.12.2020
Podle balady Jaromíra Erbena Štědrý den mají i zvířata ochutnat ze stolu hospodáře. Dnes to nelze v žádném případě doporučit. Pes či kočka, kteří jsou během celého roku krmeni krmivem vyváženým a vhodným pro konkrétní zvíře, mohou díky této tradici strávit část svátků hospitalizováni ve veterinární nemocnici s akutním zánětem slinivky, varují veterináři.
více …
18.09.2020
To, že i v ospalé domácí kočce dlí dravá šelma schopná lovu ptáků a drobných hlodavců, nepřekvapí. Co ale může překvapit, jsou odhady počtu zvířat, které jsou kočky schopny ulovit. Otázkou zůstává, jestli se tomu dá nějak předejít. Její zodpovězení leží hlavně na majitelích koček. A právě na ně se soustředila studie, o které píše ScienceDaily.
více …
28.05.2020
Budování tůní a mokřadů se často považuje za jedno z nejlepších opatření, jak v krajině zadržet vodu. Zároveň nabízí domov obojživelníkům a dalším druhům, které v dnešní zemědělské a urbanizované krajině přežívají jen obtížně. Nejeden majitel pozemku se při zprávách o suchu zamyslí, že by si taky mohl pořídit tůň. O tom, jak složité nebo jednoduché to je, jsme si povídali s Jaromírem Mašterou.
více …
22.08.2019
Mnohá města v letošním roce omezila kvůli suchu sekání trávníků. Nejčastěji zmiňovaným záměrem bylo podpořit zadržování vody a výskyt hmyzu. Povedlo se to? Má nesečení travnatých ploch ve městech i nějaké nezamýšlené důsledky? Na to jsme se zeptali odbornice na zakládání a údržbu travnatých ploch Marie Strakové. více …
24.07.2019
Domácí strava je ta nejlepší. Jenže ne každý bydlí v domě se zahradou, kde by mohl založit záhony. Dnes už to není problém. Lidstvo se opět posunulo a pěstovat vlastní zeleninu a bylinky lze i na střeše domu, v bytě nebo třeba i klidně v kavárně. Systém je založen na tom, že truhlíky fungují bez půdy. Stačí dostatek živin, vody, vzduchu a světla.
více …